Aloes uzbrojony – Aloe ferox Mill. Aloes drzewiasty – Aloe arborescens Mill

ALOES UZBROJONY – Aloe ferox Mill | ALOES DRZEWIASTY – Aloe arborescens Mill


Bylina lub półkrzew o pojedynczej łodydze (do 3 m). Liście lancetowate, brzegiem kolczaste, szarozielone lub niekiedy czerwieniejące (do 70 cm) . Okazałe kwiaty zwykle żółtawoczerwone, zebrane w duże grono na szczycie łodygi.
Surowcem zielarskim jest sok wypływający ze ściętych liści i odparowany. Jest to brunatna masa zawierająca bardzo dużo glikozydu aloiny, aloemodynę, żywice, ślady olejku lotnego, śluzy oraz bliżej nieokreślone biogenne stymulatory.
Aloes należy do najskuteczniejszych i najbogatszych w substancje czynne surowców przeczyszczających. Działa po 10 – 14 godz. Nie należy podawać go kobietom w ciąży. Wodne wyciągi z liści działają mobilizująco na cały organizm – stosuje się je pomocniczo w leczeniu wielu chorób. Śluz liści a. działa leczniczo na skórę, osłaniającą na błony śluzowe oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Wodne wyciągi z liści a. stosuje się przy owrzodzeniu żołądka, dwunastnicy, przy uszkodzeniu miąższu wątroby oraz przy wyniszczeniu organizmu np. długą chorobą. Zewnętrznie w postaci okładów i kompresów można stosować na wrzody, oparzenia, zakażone rany i łuszczycę. Wyciągiem a liści leczy się także owrzodzenie dziąseł.
W leczeniu alergii, niektórych dolegliwości przewodu pokarmowego (owrzodzenie żołądka, niedostateczne wydzielanie żółci, brak apetytu, pomocniczo przy gruźlicy i innych chorobach płuc może być pożyteczne winko aloesowe. 30 dkg zmiksowanych liści a. połączyć z 0,5 kg miodu, 4,7 litra czerwonego wina i 100 ml spirytusu. Pozostawić na 5 dni w ciemnych zakorkowanych butelka i w chłodnym miejscu. Można pić 3 razy dziennie po łyżeczce przed jedzeniem i stopniowo zwiększa do łyżki 3 razy dziennie. Po 2 miesiącach kurację należy przerwać. Aloes w Większych dawkach może zaszkodzić. Kilka liści a. zmiksowanych z wodą jest także znakomitą odżywką na włosy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii A, Alergia, Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, Choroba, Choroba płuc, Choroba wrzodowa, Choroba wrzodowa dwunastnicy, Choroba wrzodowa żołądka, Oparzenia, Owrzodzenie, Owrzodzenie dziąseł, Sok. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.