Arcydzięgiel litwor – Archangelica officinalis (Much) Hoffm.

Arcydzięgiel litwor Archangelica officinalis (Much) Hoffm. \

Wyglądem zbliżony do dzięgla leśnego. Występuje w górach, na niżu jest często uprawiany, jako roślina lecznicza, miododajna i ozdobna. Znacznie okazalszy niż dzięgiel w uprawie dochodzi do 2 m.
Surowcem zielarskim jest korzeń – Radix Archangelicae. Zawiera olejek lotny z dużą ilością terpentów, seskwiterpenty i furokumaryny, ponadto kwasy organiczne i flawonoidy, substancje goryczowe, pektyny, żywicę, sytosterol i cukry. Korzenie wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną.
Arcydzięgiel pobudza wydzielanie soku żołądkowego ze względu na zawartość substancji gorzkich. Zwiększa wydzielanie potu i moczu (może wzmagać krwawienie miesięczne). Polecany jest przy dolegliwościach żołądkowych, związanych z niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych i brakiem apetytu, szczególnie u dzieci i młodzieży z nadwrażliwością. Polecany także osobom starszym, cierpiącym na stany zapalne i skurczowe jelita cienkiego, atonię jelit, wzdęcia, odbijanie się, zaparcia i biegunki. Działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy – zmniejsza wrażliwość kory mózgowej i niektórych ośrodków, np. naczynioworuchowego (podobnie jak ziele kozłka lekarskiego). Zewnętrznie spirytus archangelikowy stosuje się do wcierania przy bólach gośćcowych i nerwobólach. Arcydzięgiel polecany jest przy leczeniu dolegliwości żołądkowych u nałogowych palaczy tytoniu.
Aby sporządzić odwar z korzenia arcydzięgiela należy pół łyżki drobno pokrojonych korzeni zalać szklanką wody i zagotować. Pić 2 – 3 razy dziennie po łyżce. Jeżeli zażyjemy pół godziny przed jedzeniem – pobudzi apetyt, jeżeli po jedzeniu – ułatwi trawienie. Z młodych zbieranych w maju ogonków liściowych można robić aromatyczne konfitury, które są znakomitym dodatkiem do ciast i tortów
.

Ten wpis został opublikowany w kategorii A, Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, Biegunka, Dolegliwości żołądkowe, Korzeń, Pobudzający wydzielanie soku zoładkowego, Stan zapalny śluzówki przewodu pokarmowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.