Barwinek pospolity Vinca minor L.

Barwinek pospolity – Vinca minor L.

Barwinek pospolity (Vinca minor L.) Zimozielona krzewinka (do 20 cm wys.) o pełzającej łodydze i wzniesionych pędach kwiatonośnych, liście skórzaste, eliptyczne, połyskliwe, na ogonkach. Od marca do maja wytwarza piękne, niebieskie kwiaty. Występuje w prześwietlonych lasach liściastych i zaroślach na żyznych glebach.

Surowcem jest ziele – Hebra Vincae, które zbiera się w czasie kwitnienia. Barwinek podlega ochronie, dlatego też do zbioru dopuszcza się jedynie rośliny uprawiane. Ziele barwinka zawiera alkaloidy (perwincynę minorynę, winkaminę), substancję goryczową (kincynę), flawonoidy, kwas ursolowy.

Napary z ziela barwinka stosowane są w lecznictwie ludowym, głównie przeciw nadciśnieniu. Ponadto b. zwiększa dotlenienie mózgu, działa przeciwkrwotocznie. Ma właściwości czyszczenia krwi i poprawia przemianę materii. Stosuje się go także przeciw bólowi zębów. Bywa stosowany przy przewlekłych biegunkach, nieżytach przewodu pokarmowego oraz anemii. Zewnętrznie – w postaci okładów na wrzody, oparzenia.

Do płukania przy zapaleniu migdałków: 5 g drobno posiekanego ziela zalać szklanką wrzątku i gotować na małym ogniu przez 15 min. Po godzinie przecedzić. Przyjmować 1 – 2 stołowe łyżki co 2- 3 godziny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Anemia, B, Biegunka, Ból zębów, Oparzenia, Owrzodzenie, Wrzody, Zapalenie migdałków, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.