Berberys zwyczajny – Berberis vulgaris L.

Berberys zwyczajny – Berberis vulgaris L. (kwaśnica pospolita)

Berberys pospolity, berberys zwyczajny (Berberis vulgaris L.)Krzew do 3 m wysokości, ma kanciaste. gałązki o korze szarej, nagiej i gładkiej. Uzbrojony jest w liczne trójdzielne ciernie, znad,; których wyrastają krótkopędy z liśćmi i kwiatami. Liście są odwrotnie jajowate, krótkoogonkowe, na brzegu drobno ząbkowane. Kwiaty ma żółte, o silnej woni, zabrane w w zwisłe, wielokwiatowe grona, osadzone na krótkich szypułkach. Owocem jest, wydłużona, bardzo kwaśna, czerwona jagoda. Kwitnie V – VI. Owoce dojrzewają we wrześniu lub październiku.

Surowcem zielarskim jest kora korzeni i korzeń Cortex et Radicis Berberidis i owoc berberysu Fructus Berberidis. Owoce zbiera się jesienią w całych gronach, gdy nabiorą barwy jaskrawoczerwonej. Robi się to przed całkowitym dojrzeniem owoców, ponieważ dojrzałe są bardzo miękkie i łatwo ulegają zgnieceniu. Po wysuszeniu oczyszcza się owoce z szypułek. Dobrze wysuszone mają smak kwaśny i barwę naturalną. Korę i korzenie zbiera się przeważnie przy niszczeniu krzaków berberysu. Kora jest trująca, po wysuszeniu ma smak bardzo gorzki, ściągający.

Berberyną leczy się owrzodzenia towarzyszące chorobom wywołanym przez pierwotniaki. Berberynie przypisuje się działanie antynowotworowe. Nowotwory potrzebują do rozwoju zwiększonych ilości enzymów, a berberyną hamuje, powstawanie enzymów. Kora i korzenie berberysu działają przeciwgorączkowe 1 żółciopędnie. Napary z nich stosuje się przy niestrawności oraz przy krwotokach wewnętrznych. Zaleca się również, przy gośćcu, podagrze, kamicy żółciowej i nerkowej. Owoce często podaje się jako środek orzeźwiający przy chorobach gorączkowych oraz jako środek dietetyczny. Są również skutecznym lekiem w zaburzeniach trawienia i przy braku apetytu. Owoce berberysu są tak kwaśne i zasobne w witaminę C, że nazywa się je „polską cytryną",

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, B, Dolegliwości żołądkowe, Kamica żółciowa, Kora, Korzeń, Owoce, Owrzodzenie, Podagra, Przeciwgorączkowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.