Biedrzeniec mniejszy – Pimpinella saxifraga L.

Biedrzeniec mniejszy (Pimpinella saxifraga) Biedrzeniec mniejszy – Pimpinella saxifraga L. (biedrzeniec pospolity, bibernella rozpikamień).

Biedrzeniec jest rośliną trwałą, o zapachu przypominającym pietruszkę. Ma korzeń barwy szarobiałej, łodygę walcowatą, krótko omszoną, w górnej części prawie bezlistną; Liście są pojedynczo pierzastodzielne. kwiaty są drobne, płatki korony białe (czasem różowe). Owocem jest rozłupka rozpadająca się na dwie niełupki. Kwitnie Vi—IX.

Zastosowanie w lecznictwie znajdują przede wszystkim korzenie i kłącza Radix Pimptnellae. Zbiera się je bardzo wczesną wiosną lub na jesieni, z roślin starszych, o większych korzeniach. Surowiec pozyskuje się najczęściej z upraw. Korzenie oczyszcza się. przez obstukiwanie z ziemi (nie myjąc) i suszy w suszami w temp. do 40°C Mają one wyraźnie korzenny zapach i słodkawy, palący smak. Surowice należy chronić przed wilgocią przechowując w szczelnych opakowaniach.

Korzeń biedrzeńca zawiera olejek lotny, pochodne kumarynowe, garbniki, kwasy fenolowe, trójterpeny. Napar z suszonego korzenia biedrzeńca ma właściwości, napotne, moczopędne, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa też wykrztuśnie. Biedrzeniec pobudza naturalne mechanizmy wydzielnicze błon śluzowych, przede wszystkim gardła, krtani i oskrzeli. Zapobiega zaleganiu wydzieliny i ułatwia je odksztuszanie.

Napar z korzenia używany jest do płukania gardła, przy anginie, astmie, zapaleniu gardła, migdałków, przy nieżytach oskrzeli, krtani. Odwary stosuje się przy przewlekłych nieżytach żołądka i jelit oraz schorzeniach wątroby, pęcherza, dróg moczowych i w kamicy nerkowej. Zewnętrznie wywar z korzenia biedrzeńca używany bywa do okładów na rany

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Angina, Astma, B, Kamica nerkowa, Korzeń, Moczopędny, Napotny, Nieżyt oskrzeli, Nieżyt pęcherza, Nieżyt żołądka, Pobudzający wydzielanie soku zoładkowego, Zapalenie gardła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.