Bluszczyk kurdybanek – Glechoma hederacea L.

Bluszczyk kurdybanek – Glechoma hederacea L.

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.)Bylina (10—40 cm) o włóknistych korzeniach. Łodyga z rzadka owłosiona, czworoboczna, pełzająca lub podnosząca się, o długich rozłogach, gałęzista. Liście dolne kolistonerkowate, górne kolistosercowate, wszystkie ogonkowe, na brzegu grubo karbowane. Z pachwin liści wyrastają nieliczne niebieskawe kwiaty zebrane w pozorne okółki. Owocem jest rozłupka rozpadająca się na 4 orzeszki. Kwitnie IV – VII. Występuje pospolicie w miejscach cienistych na przydrożach, zboczach, w ogrodach, w zaroślach i w lasach liściastych, rzadziej na polach.

Surowcem jest ziele bluszczyka Herba Glechomae. Zbiera się młode kwitnące ziele w kwietniu lub maju, najpóźniej w czerwcu i lipcu, ścinając je tuż nad powierzchnią ziemi. Ziele ma słaby aromat i korzenny, gorzkawy smak. Zawiera ono gorycz glechominę, olejek lotny, garbniki, żywice, choline, witaminy i inne substancje. Glechomina jest trująca dla koni. Działa ona przede wszystkim na układ krążenia i układ trawienny. Zatrucia zdarzają się, przeważnie wskutek karmienia koni zielonką lub sianem zanieczyszczonym dużą ilością bluszczyka.

Napary z ziela bluszczyka stosuje się w leczeniu chorób nerek i pęcherza moczowego. Pobudza on również wydzielanie soku żołądkowego, poprawia trawienie, pobudza łaknienie. Należy pić napary z ziela bluszczyka przy nieżytach żołądka, wzdęciaeh, biegunkach. Polecany jest przy niektórych schorzeniach wątroby (powiększenie wątroby, niedostateczne wydzielanie żółci). W mieszankach z innymi ziołami leczy kamicę żółciową. Ziele bluszczyka okazało się pomocne w schorzeniach dróg oddechowych (przewlekłe nieżyty oskrzeli). Działa dodatnio przy niektórych schorzeniach skórnych – trudno gojące się rany, wrzody, liszaje, trądzik, świerzb. Stosuje się na skórę, odwary w postaci okładów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Biegunka, Choroba nerek, Choroby skóry, Nieżyt żołądka, Świerzb, Trądzik, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.