Bobrek trójlistkowy – Menyanthes trifoliata L.

Bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata L. (bobek, bobownik, koniczyna błotna lub wodna)

Bobrek trójlistkowy, b. trójlistny (Menyanthes trifoliata L.)Bylina tworząca białozielonawe kłącza. Liście odziomkowe, skrętoległe, długoogonkowe, o blaszkach błyszczących, z delikatnym niebieskim, nalotem, o gorzkim smaku. Kwitnie w maju. Występuje na bagnach, tworzy zarośla i kępy na torfowiskach, na mokrych łąkach i w rowach, nad brzegami stawów i rzek.

Surowcem jest liść. Zawiera gorycz glikozydową dużo manganu, żelaza i nieco jodu, flawonoidy, garbniki, zawiązki o charakterze alkaloidów. Liście zbiera się zaraz po wyrośnięciu, pod koniec maja lub w czerwcu. Nie należy zbierać liści z plamami. Do suszenia rozkładamy je cienką warstwą. Wysychają dobrze w warunkach naturalnych, w miejscach zaciemnionych. Po wysuszeniu są podłużnie pomarszczone, pozbawione zapachu, mają bardzo gorzki smak Przy zbiorze surowca należy pamiętać, że roślina jest zagrożona wyginięciem.

Na właściwości lecznicze bobrka trójlistkowego zwrócono uwagę dopiero w XVII w.; stosowano go wówczas głównie zewnętrznie na rany i wrzody, a także w leczeniu szkorbutu, później jako środek przeciwgorączkowy i przeciw malaryczny. Współcześnie stosowany jest głównie* przy dolegliwościach trawiennych spowodowanych niedokwaśnością i brakiem apetytu, w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit. Szczególnie zaleca się wyciąg z liści bobrka osobom starszym, działa on ogólnie wzmacniająco i uspokajająco. Napar z bobrka działa również przeciwgorączkowe i antyseptycznie. Jako leku pomocniczego używa się go przy żółtaczce, ogólnym osłabieniu, niedokrwistości, migrenach, nerwobólach, chorobach płucnych i skórnych.

Łyżkę stołową liści zalać szklanką wody, zagotować i pozostawić pod przykryciem na 20 min. Pić 2 – 3 razy dziennie po pół szklanki na pół godziny przed jedzeniem. W niektórych krajach używa się liści b. jako tytoniu o działaniu przeciwastmatycznym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Choroby skóry, Działanie uspokajające, Liście, Migrena, Nerwobóle, Niestrawność, Nieżyt żołądka, Owrzodzenie, Przeciwgorączkowe, Szkorbut, Żółtaczka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.