Borówka brusznica – Vaccinium vitis-idaea L.

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.)Borówka brusznica – Vaccinium vitis-idaea L.
(czerwienica, kamioneczka. borówka wiecznozielona, gogodza, czerwona jagoda)

Drobna krzewinka (15—60 cm) o mocnych pędach podziemnych, zimozielone liście z podwiniętym brzegiem, skórzaste, od dołu gruczołowato kropkowane. Kształt liści jest jajowaty lub eliptyczny Kwiaty zebrane są w drobne, zwisające grona na końcach pędów. Korona jest bladoróżowa, dzwonkowata, o ostro zakończonych ząbkach (zrostopłatkowa). Owocem jest czerwona kwaśna jagoda, wewnątrz biała, dojrzewająca w sierpniu i wrześniu. Występuje najczęściej w suchych lasach szpilkowych, na wrzosowiskach, w zaroślach, na słonecznych polanach. Tworzy nierzadko duże skupiska.

Surowcem zielarskim jest liść — Folium Vitis–idaeae i owoc — Fructus Vitis-idaeae. Liście zbiera się późną jesienią, ścina się całe gałązki i obrywa z nich zdrowe liście, które suszy się rozesłane cienką warstwą w miejscu przewiewnym i zacienionym. Prawidłowo wysuszone liście mają barwę naturalną, są bez zapachu, smak gorzki. Owoce na susz zbiera się w stanie dojrzałości, ale jeszcze twarde. Suszy się je początkowo w temp. pk. 30°C, następnie podwyższając ją do 60°C. Liście borówki b. zawierają glikozydy fenolowe, flawonoidy, kwas ursolowy. W owocach znajdują się kwasy organiczne, garbniki, pektyny, antocyjany, wit. A i C.

Liście b. b. stosuje się jako środek odkażający przy stanach zapalnych i zakaźnych dróg moczowych, działają one silnie bakteriobójczo. Zaleca się stosowanie liści b. b. w chorobach nerek, pęcherza i dróg moczowych. Także w schorzeniach przewodu pokarmowego — nieżyty żołądka i jelit, kamica żółciowa. Brusznica w nieznacznym stopniu obniża ciśnienie krwi. Liście b. b. stosuje się w mieszankach ziołowych ze skrzypem, brzozą, perzem, fasolą i cykorią jako środek moczopędny.

Przy biegunce — odwar z półtorej łyżki ziół na I szklankę wody (gotować przez pół godz.). Pić po pół szklanki odwaru 2 -3 razy dziennie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Cisnienie, Kamica żółciowa, Liście, Nieżyt pęcherza, Nieżyt żołądka, Owoce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.