Borówka czernica – Vaccimum myrtillus L.

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus L.)Borówka czernica – Vaccimum myrtillus L.  (borówka czarna, czarna jagoda).

Krzewinka (do 60 cm) rosnąca w lasach szpilkowych, na polanach, na wrzosowiskach, na torfowiskach wysokich, w zaroślach kosodrzewiny, na glebach próchniczych i piaszczystych. Owocem jest czarna jagoda, z niebieskawym woskowym nalotem. Owocuje od lipca do końca września. Surowcem zielarskim jest owoc – Fructus Myrtilli, czasami liście — Folium Myrtilli. Owoce zawierają garbniki, kwasy organiczne, pektyny, sacharozę, witaminy (C, D, A, Bi) i karotenoidy W liściach są garbniki, cukry, kwasy organiczne, flawonoidy, trójterpeny, antocyjany i inne.

Zbiera się dojrzale owoce i suszy je w cieniu lub na słońcu. W suszarni temp. nie mote przekroczyć 40°C.

Owoce są jednym z najstarszych leków przeciwbiegunkowych. Borówkę czarną polecał już Dioskurides. Odwary z tych owoców stosuje się przy nieżytach przewodu pokarmowego, napary owoców stosuje się przy nieżytach przewodu pokarmowego na tle bakteryjnym, przy czerwonce i robakach jelitowych. Działanie przeciwzapalne w żołądku i jelitach związane jest z występowaniem w owocach borówki fitoncydów o działaniu antybakteryjnym, analogicznym do działania antybiotyków. Owoce wykazują także działanie przeciwcukrzycowe, ściągające i moczopędne. Odwary i świeże owoce dzięki zawartości witaminy P zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych. Stwierdzono, że antocyjany z owoców borówki cz. wykazują w pewnym stopniu właściwości karotenoidów i witaminy A, a więc poprawiają zdolność widzenia w nocy. Jedzenie tych owoców zaleca się szczególnie osobom starszym i tym, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ bardzo dobrze regulują żołądek.

Liście borówki czernicy mają właściwości łagodnie zapierające, działają słabo odkażająco przy zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego, obniżają poziom cukru we krwi u diabetyków.

Naparu z liści używa się przy zmniejszeniu wydalania moczu (plaska łyżka liści na szklankę wody; pić pół szklanki naparu 2 – 3 razy dziennie).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Biegunka, Liście, Moczopędny, Nieżyt żołądka, Owoce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.