Bratek trójbarwny – Viola tricolor L.

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.)Bratek trójbarwny – Viola tricolor L.  (fiołek trójbarwny; macoszka, sierotki, dzikie bratki, kwiat św. Trójcy, bratek polny),

Jednoroczna lub dwuletnia roślina. Łodygę ma kanciastą, rozgałęzioną, w dolnej części ścielącą się. Liście dolne sercowate, górne podługowate, eliptyczne lub lancetowate. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści. Płatki górne fioletowe, boczne i dolne żółte. Kwitnie od kwietnia do października. Występuje u nas pospolicie na ugorach, przy brzegach lasów, na porębach i miedzach.

Surowcem jest ziele (Herba Violoe tricoloris). Zbioru dokonujemy dwukrotnie w ciągu lata. Zbiera się pędy roślin w początkowym okresie kwitnienia, wybierając rośliny dobrze ulistnione. ścina się je bez najniższej części łodygi. Suszymy szybko (łatwo pleśnieje) w cieniu, w miejscach przewiewnych. Surowiec należy oczyścić z pożółkłych części oraz odsiać i odrzucić nasiona. Dobrze wysuszony surowiec jest bezwonny i ma słodkawy smak, zachowuje naturalną barwę. Przechowywać w workach w miejscach suchych. Ziele zawiera saponiny, flawony, garbniki, śluzy, cukry, witaminę C oraz ester metylowy kwasu salicylowego.

Bratek t. stosowany jest w lecznictwie od XVI w, jako środek „czyszczący krew" oraz przy zapaleniu płuc i w schorzeniach skórnych. Obecnie stosuje się go w postaci odwaru jako składnik wielu mieszanek ziołowych przy nieżytach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, suchy kaszel), nieżytach pęcherza moczowego, zaburzeniach w wydalaniu moczu na skutek przerostu gruczołu krokowego. Stosowany jest jako środek napotny, przeciwgorączkowy i regulujący przemianę materii.

Korzystnie działa w schorzeniach skórnych, takich jak trądzik, wypryski, pokrzywki, liszaje. Jest takie lekiem uzupełniającym w leczeniu nadciśnienia tętniczego, stanów zapalnych nerek i schorzeniach reumatycznych.2 łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzątku. Pić w ciągu całego dnia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Choroby skóry, Liszaje, Napotny, Nieżyt oskrzeli, Nieżyt pęcherza, Przeciwgorączkowe, Trądzik, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.