Brzoza brodawkowata – Betula verrucosa Ehrh.

Brzoza brodawkowata – Betula verrucosa Ehrh.

Drzewo liściaste (do 25 m), o lekkie], abażurowej budowie korony, Korowinę ma białą i cienką, łuszczącą się okrężnie. Młode gałązki są cienkie, wiotkie, pokryte często wydzieliną żywiczną. Pączki nagie, lepkie, nasady rozszerzone. Liście rombowe lub trójkątne, podwójnie piłkowane. Drzewo rozdzielnopłciowe. Występuje w lasach liściastych, borach mieszanych i sosnowych, w zaroślach i na zrębach.

Surowcem zielarskim są liście, pączki i kora. Liście zbiera się młode, gdy są jeszcze lepkie. Obrywa się ręcznie i układa luźno w koszach bez ugniataniu, gdyż łatwo się zlepiają. Suszy się w warunkach naturalnych, w cieniu.

Sok brzozowy stosowano w medycynie ludowej na porost włosów i przeciw piegom, a także w chorobach dróg oddechowych. Przy zranieniach kładziono na ranę cieniutką, zewnętrzną warstwę kory. Kompresy ze świeżych liści stosowano przy bólach głowy. W bólach reumatycznych pito sok (pozyskiwany na wiosnę z nacięć pni) i nacierano stawy alkoholowym wyciągiem z pączków. Z drewna, korzeni i kory w wyniku suchej destylacji otrzymywano brunatny dziegieć o silnej woni, którym leczono świerzb i grzybice. Guzowate naroślą na pniu brzozy wywołane są przez grzyb włóknouszek ukośny (Inonotus obliquus). Jak wykazały badania wyciągi z tego grzyba wzmagają mechanizmy obronne organizmu osłabionego chorobą nowotworową. Podawanie wodnego wyciągu z tego grzyba powoduje wstrzymanie wzrostu tkanki nowotworowej oraz zmniejsza przerzuty. Napary z liści brzozowych działają moczopędnie, napotnie, przeciwgośćcowo i odkażająco. Pobudzają wydzielanie żółci.

Napar: 10 – 20 g liści należy zalać dwiema szklankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 min. Pić po pół szklanki 3 – 4 razy dziennie. Sok brzozowy jest szczególnie polecany w kamicy nerkowej i pęcherzowej. Wyciąg z liści stosowany jest w niektórych chorobach skóry – trądzik, łuszczyca. Zewnętrznie wyciąg z liści stosuje się przeciw łupieżowi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Grzybica, Kora, Korzeń, Liście, Moczopędny, Napotny, Pączki, Świerzb. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.