Bylica piołun – Artemisia abstinthium L.

Bylica piołun – Artemisia abstinthium L.
Wieloletnia roślina zielna (sięgająca 40 – 80 cm wysokości), o silnym zapachu. Cała roślina jest szaro filcowata owłosiona o Bylica piołun (Artemisia absinthium L.)wzniesionej silnie rozgałęzionej łodydze. Liście pierzastosieczne o podłużnie lancetowatych odcinkach. Żółtawe kwiatki zebrane są w drobne, zwisające koszyczki. Kwitnie od lipca do września.

Surowcem jest ziele – Herba Absinthii. Zawiera substancje goryczkowe (absyntynę, artabsynę), olejek eteryczny (tujol, tujon, kadinen, chamazulen), garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne. Olejku eterycznego najwięcej jest w liściach i na szczytach kwitnących pędów.
Ziele piołunu zbiera się w czasie rozwijania się pierwszych koszyczków. Ścina się górne części rośliny. Zbioru powinno się dokonywać w czasie suchej pogody.

Piołun działa przede wszystkim żółciopędnie. Najczęściej stosuje się przy schorzeniach żołądkowych (przy bezkwasności, przy zbyt małym wydzielaniu soków żołądkowych, przy niestrawności) i atonii jelit. Nigdy jednak nie należy stosować piołunu jeżeli występują krwawienia w przewodzie pokarmowym oraz przy stanach zapalnych błon śluzowych. To samo dotyczy kobiet ciężarnych.
Napar z piołunu w połączeniu z czosnkiem w postaci lewatyw można z powodzeniem stosować przeciw owsikom i glistom ludzkim, a w postaci kompresów przeciw wszawicy i świerzbowi. Na Rusi napar z piołunu stosowano przy gorączce, żółtaczce, chorobach pęcherza moczowego i śledziony, bezsenności, omdleniach i duszności. Naparem leczy się gościec, egzemy oraz oparzenia promieniami Rentgena.

Napar: 10 g ziela zalać 1,5 szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem 10 – 15 min. Zażywać po
1 łyżce stołowej przed jedzeniem. 2 – 8 g sproszkowanego ziela zmieszać z miodem i przyjąć na czczo przeciw robakom. Zawartość tujonu i absyntyny powoduje, że preparaty z piołunu w większych dawkach niż wyżej podane mogą wywołać zatrucia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, B, Dolegliwości żołądkowe, Nieżyt żołądka, Świerzb, Ziele, Żółtaczka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.