Chaber bławatek – Centaurea cyanus L.

Chaber bławatek – Centaurea cyanus L. (bławatek, modrzeniec, modrokwiat, wosilek, Wołoszka, wołoszek).
Roślina jednoroczna, ozima lub dwuletnia o silnym, palowym korzeniu. Łodyga do 100 cm, wyprostowana, rozgałęziona. Liście Gatunek leczniczy  Chaber bławatek (Centaurea cyanus L. 1753)wąsko – lancetowane, ząbkowane, odziomkowe, i dolne łodygowe zwykle pierzastodzielne. Kwiaty o barwie niebieskiej zebrane są w koszyczki. Kwiaty brzeżne w koszyczku są większe, lejkowate, bezpłciowe, przeważnie o 7 ząbkach. Kwiaty wewnętrzne są rurkowate, rozszerzone ku górze i obupłciowe. Koszyczki kwiatowe osadzone są pojedynczo na szczytach pędów, z jajowatą, wydatną okrywą ze skórzastych łusek z czarniawymi ząbkami i białawymi frędzlami. Owocem jest niełupka. Chaber bławatek kwitnie od kwietnia do lipca. Występuje pospolicie w całej Polsce, niekiedy masowo jako chwast ozimin.
 
Surowcem zielarskim jest kwiat bławatka – Flos Cyani. Kwiat bławatka zbiera się zewnętrznie, języczkowate kwiaty koszyczka. Zrywa się jednak całe koszyczki kwiatowe i z nich wyskubuje się zewnętrzne kwiaty. Należy to robić delikatnie, aby nie zgniatać kwiatów i nie wyrywać jednocześnie kwiatów rurkowych, które są niepożądaną domieszką w surowcu. Zawsze zrywa się tylko świeżo rozkwitłe koszyczki lub dopiero rozkwitające. Kwiaty należy suszyć szybko gdyż przy dłuższym suszeniu blakną i stają się bezwartościowe. W warunkach domowych można je suszyć w piecykach i na płytkach kuchennych lekko ogrzewanych.
Dobrze wysuszony surowiec powinien składać się z kwiatów języczkowatych barwy szafirowej; przechowujemy je w torbach w miejscach zaciemnionych i suchych.
 
W medycynie ludowej napar z kwiatów bławatka stosowany był w chorobach wątroby i złej przemianie materii. Obecnie stosowany jest jako środek moczopędny i dezynfekujący w chorobach nerek i dróg moczowych, a także jako lek przeciwzapalny o działaniu zewnętrznym w zapaleniu spojówek i błon śluzowych (kompresy i pluwania)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, C, Choroba nerek, Choroba wątroby, Choroby dróg moczowych, Kwiaty, Zapalenie spojówek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.