Cząber ogrodowy – Satureja hortensis L.

Cząber ogrodowy – Satureja hortensis L.
 
Jednoroczna, niewysoka roślina (do 20 cm) o wzniesionej gałęziastej łodydze, często fioletowawej. Bladoliliowe drobne kwiaty rozwijają się w okółkach w kątach liści. Kwitnie od czerwca do września. W Polsce jest coraz częściej uprawiana. Pochodzi znad Morza Śródziemnego.
 
Surowcem zielarskim jest ziele cząbru – Herba Saturejae. Zbiera się je w czasie kwitnienia, suszy się w pęczkach, w przewiewnych miejscach, z dala od słońca. Ziele cząbru zawiera olejek lotny, (cymol, karwakol i pinen), garbniki, substancje żywicowe i sole mineralne, Skład olejku lotnego cząbru zbliżony jest do olejku macierzanki.
 
Podobne jest też działanie ziela cząbru. Działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego oraz zmniejsza stany skurczowe jelit. Ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwbiegunkowe – ze względu na zawartość garbników, łagodzi stany zapalne w przewodzie pokarmowym. Stosowane w kąpieli leczy stany zapa1ne skóry. Cząber jest także dobrym środkiem przeciwko glistom ludzkim. Dawniej uważany był za pobudzający seksualnie.
 
Napar: 10 g zie1a zalać szklanką wrzątku. Pić 2-3 razy dziennie pół szklanki.
Ziele cząbru dodane do potraw z grochu, fasoli, bobu lub soi nie tylko uszlachetnia ich smak, ale przede wszystkim zapobiega wzdęciom.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, C, Dolegliwości żołądkowe, Nieżyt żołądka, Pobudzający wydzielanie soku zoładkowego, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.