Czarnuszka siewna – Nigella sativa L.

Czarnuszka siewna – Nigella sativa L.
 
Czarnuszka jest rośliną jednoroczną, wyrastającą do 40 cm wysokości. Łodygę ma w górze rozgałęzioną, liście pierzastosieczne z odcinkami nitkowatymi. Kwiaty, czarnuszki są 5-krotne, działki kielicha są białawe, niebiesko żyłkowane, z zieloną plamką na wierzchołku, płatki korony przekształcone są w miodniki dwuwargowe, osadzone na trzonkach. Owoce to 5 – 10 całkowicie zrośniętych ze sobą mieszków. Nasiona znajdujące się w mieszkach są kanciaste, czarne i silnie aromatyczne.
Czarnuszka siewna występuje dziko w Europie Południowej, a także w Ameryce Północnej, Azji Mniejszej i w Indiach. W Polsce jest uprawiana głównie w województwie krakowskim, poznańskim i kieleckim. Do uprawy wymaga gleby zasobnej, o dostatecznej zawartości wapnia. Nasiona wysiewa się w kwietniu wprost do gruntu.
 
Surowcem zielarskim są nasiona, które zbieramy, gdy większość mieszków nabiera jasnobrązowego koloru (od lipca do września). Następnie suszymy je, rozgniatamy i wydobywamy z nich nasiona, które ponownie dosuszamy, ponieważ łatwo pleśnieją. Nasiona zawierają duże ilości tłuszczu, olejek lotny me1antynę, garbniki, gorycz nigellinę i alkaloid damasceninę. Charakterystyczny zapach i smak maja nasiona dzięki zawartości lotnego olejku i nigelliny.
 
Czarnuszka działa rozkurczowo, pobudza czynności żołądka, działa odżywczo i mlekopędnie. Wraz z nasionami kopru, kminku i anyżu stanowi najlepszy środek przy wszystkich kłopotach laktacyjnych matek karmiących. Reguluje też zaburzenia miesiączkowe Nasiona czarnuszki siewnej działają moczopędnie i żółciopędnie. Podobno wykazują także działanie terapeutyczne przy chorobach reumatycznych.
 
Na litr wody wziąć 30-40 g nasion i gotować pod przykryciem na małym ogniu 20-30 min. Pić 2-3 razy: dziennie po pół szklanki
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, C, Dolegliwości żołądkowe, Działanie uspokajające, Moczopędny, Nasiona, Reumatyzm, Zaburzenia miesiączkowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.