Czosnek pospolity – Allium sativum L.

Czosnek pospolity – Allium sativum L.
 
Podobnie jak cebula jest powszechnie uprawianą rośliną w Europie od zamierzchłych czasów W naszych warunkach klimatycznych zakwita w drugim lub trzecim roku życia. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej.
 
Surowcem są świeże, całe cebule czosnku – Bulbus A1lii sativi (Bulbi Allii recens). Świeże cebule czosnku zawierają olejek eteryczny w skład, którego wchodzą związki siarki (np. allina), witaminy i z grupy B. witamina C i PP, a także prowitaminy A i D oraz mikroelementy spełniające rolę biokatalizatorów w organizmie człowieka. Ponadto zawiera fitoncydy (lotne związki bakteriobójcze).
 
Czosnek działa myko- i bakteriostatycznie, wiatropędnie, przeciwreumatycznie i rakobójczo. Czosnek jest także dobrym środkiem przeciw robakom. Z powodzeniem stosuje się go przeciw tasiemcowi, owsikom a nawet trychinom. Na uwagę zasługują także właściwości przeciwmiażdżycowe. Czosnek obniża ciśnienie krwi oraz reguluje poziom cholesterolu. Dlatego też nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że czosnek przedłuża życie. Przyprawianie tłustych potraw mięsnych czosnkiem na modłę wschodnią niweluje szkodliwe następstwa spożywania tłuszczów zwierzęcych. Skuteczność leczenia zmian miażdżycowych np. starczego zaniku pamięci, bólów i zawrotów głowy oraz osłabienia wydolności psychicznej potwierdzają liczne doświadczenia instytutów geriatrycznych.
Czosnek ogranicza rozmnażanie bakterii atakujących zęby, wywołujących fermentację w przewodzie pokarmowym. Liczne szczepy bakterii, które nie są wrażliwe na antybiotyki reagują na czosnek. Czosnek mą własności insektobójcze. Sok z czosnku może być stosowany przy zwalczaniu szkodników roślin doniczkowych i ogrodowych.
 
W lecznictwie ludowym czosnek bywa stosowany w postaci kompresów rozgrzewających na stopy, przy chorobach górnych dróg oddechowych oraz do leczenia reumatyzmu. Pomocny jest przy gojeniu ran, ponieważ niszczy bakteria ropotwórcze.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, C, Cebula, Cisnienie, Grzybica, Reumatyzm, Trudno gojące się rany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.