Dąb – Quercus

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)Dąb szypułkowy Quercus robur L. Dąb bezszypułkowy Quercus petrea (mat.) Liebl. Obydwa gatunki dębu rosną w Polsce. Dąb bezszypułkowy jest znacznie rzadszy niż szypułkowy. Dąb jest rośliną drzewiastą osiągającą 20 – 40 m wysokości, liście długości od 5 do 12 cm.

Surowcem zielarskim jest kora z młodych pni i młodych gałęzi drzew (Cortex Quercus). W celach zielarskich może być pozyskiwana jedynie z drzew ściętych lub przeznaczonych do ścięcia. Obdarcie z kory pni i gałęzi powoduje obumarcie całego drzewa. Korę, zbiera się w marcu lub w kwietniu. Co 20 – 30 cm nacina się ją poprzecznie, a potem łączy się jednym podłużnym cięciem.

Kora dębowa od średniowiecza jest wypróbowanym środkiem do leczenia, schorzeń przewodu pokarmowego — nieżytów żołądka i jelit oraz biegunek. Zmniejsza krwawienie uszkodzonych błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych. Działa przeciwbakteryjnie. Nadal szerokie zastosowanie ma kora dębowa w leczeniu trudno gojących się ran, oparzelin bez mechanicznego uszkodzenia skóry (I i II stopnia), przy odmrożeniach, owrzodzeniach żylakowych, egzemach, żylakach odbytu oraz niektórych schorzeniach kobiecych. Stosuje się wtedy okłady, kompresy i kąpiele w wywarze z kory.

Nalewka dębowa znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia dziąseł i jamy ustnej spowodowanego metalami ciężkimi. Kory dębu można dodawać do kąpieli, gdy nadmiernie pocą się nogi i ręce. Wchodzi ona w skład mieszanek ziołowych do mycia włosów,

Napar: 10 g sproszkowanej kory zalać szklanką wrzątku. Do płukanek, irygacji, obmywań i okładów – dwukrotnie rozcieńczyć. Wywar do kąpieli: 3 łyżki sproszkowanej kory gotować przez 15 minut w 5 l wody. Wlać do wanny i dopełnić wodą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Choroba wrzodowa żołądka, D, Dolegliwości żołądkowe, Kora, Nieżyt żołądka, Odmrożenia, Owrzodzenie, Owrzodzenie dziąseł, Stan zapalny śluzówki przewodu pokarmowego, Trudno gojące się rany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.