Dziewanna – Verbascum

 

Dziewanna wielokwiatowa – Verbascum thapsiforme. Schr.
Dziewanna kutnerowata – Verbascum phlomoides L.
Obie dziewanny są roślinami dwuletnimi. Osiągają wysokość od 30 do ISO cm. Mają łodygi wyprostowane i nierozgałęzione. Liście są jajowate, obejmujące łodygę. Liście i łodyga dziewanny wielokwiatowej pokryte są żółtawym, gęstym meszkiem. Jasnożółte kwiaty są dość duże, do trzech centymetrów średnicy. „Oblepiają" one szczelnie górną część łodygi. Dziewanny kwitną od czerwca do lipca. Rosną na pastwiskach, ugorach, przydrożach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Stanowiska dziewanny są rozproszone w całej Polsce. Roślinę tę można także uprawiać. W ogrodzie nie jest wymagająca. Udaje się na każdej glebie w słonecznych i suchych miejscach
 
Surowcem jest kwiat (Corolla Verbasci, Flos Verbasci). Zbiór kwiatów należy przeprowadzać w dni słoneczne i suche po obeschnięciu rosy Zbiera się same korony kwiatów (żółte płatki). Suszyć należy w koszach bez przekładania i przechowywać w szczelnym naczyniu. Kwiat dziewanny zawiera śluz, pektynę, sacharozę i glukozę, nieco olejku eterycznego glikozydy flawonowe, barwniki karotenowe i saponiny trójterpenowe.
W medycynie ludowej dziewanna była powszechnie używana w połączeniu z miodem jako skuteczne lekarstwo na kaszel. Stosuje się ją także przeciw astmie i chrypce, pomocna jest w leczeniu kolki żołądkowej i jelitowej. Okłady z dziewanny można stosować w toczeniu oparzeń, stłuczeń i stanów ropnych skóry, a także nerwobólów. Dawniej uważano, że nalewka na kwiatach dziewanny chroni przed czarami i odpędza złe duchy.
Napar: łyżkę stołową kwiatów dziewanny zala<" szklanką wrzątku, zagotować i odcedzić. Pić 2—3 raz> dziennie po Vt szklanki naparu.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Astma, D, Dolegliwości żołądkowe, Kaszel, Kwiaty, Nerwobóle. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.