Dziurawiec zwyczajny – Hypericum perforatum L.

 

Dziurawiec zwyczajny – Hypericum perforatum L.
(świętojańskie ziele, ziele świętego Jana, przestrzelona, krewka Matki Boskiej)
Wieloletnia roślina zielna, osiągająca 150 cm wysokości o wzniesionej łodydze, w górze rozgałęzionej. Nazwa dziurawca związana jest z występowaniem na liściach licznych zbiorniczków olejków eterycznych. Gdy ogląda się liść pod światło, zbiorniczki wyglądają jak otwory. Żółte, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są w kwiatostany na szczycie łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
 
Surowcem jest kwitnące ziele dziurawca – Herba Hyperici lub kwiaty – Flos Hyperici. Ziele zbiera się na początku kwitnienia i suszy w przewiewnych miejscach z dala od słońca.
Dziurawiec jest rośliną o bardzo wszechstronnym działaniu. Przede wszystkim stosuje się przy schorzeniach układu pokarmowego. Powoduje zmniejszenie napięcia jelit i rozszerzenie ich naczyń krwionośnych. Ponieważ napar z ziela działa także przeciwbakteryjnie i lekko ściągająco wskazany jest przy owrzodzeniu żołądka. Wyciąg z dziurawca uchodzi za najlepszy lek przeciwko niestrawności.
Działa pobudzająco i tonizująco w przypadku osłabienia i spadku aktywności życiowej organizmu. Wykazuje działanie antydepresyjne – wpływa normalizująco na czynności tkanki nerwowej i mózgu. Polecany jest przy migrenie, nocnym moczeniu u dzieci. Pomocniczo stosuje się w leczeniu gośćca i zapaleniu stawów.
 
Napar: 15—25 g ziela zalać 2 szklankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem. Po 10 – 20 minutach odcedzić. Pić 2 – 3 razy dziennie przed posiłkami po 0,50 szklanki.
Nalewka: 100 g ziela zalać 0,5 1 alkoholu 70%. Po tygodniu odcedzić. Pić przed jedzeniem po 1 łyżeczce leku rozcieńczywszy w szklance wody lub mleka, dla dzieci 30 – 40 kropli.
Podczas kuracji dziurawcem należy unikać przebywania na słońcu Większe dawki niż podane mogą spowodować zatrucie,
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba wrzodowa dwunastnicy, Choroba wrzodowa żołądka, D, Dolegliwości żołądkowe, Kwiaty, Niestrawność, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.