Glistnik jaskółcze ziele – Chelidonium majus

Glistnik jaskółcze ziele – Chelidonium majus

 
Wieloletnia roślina zielna osiągająca 30—90 cm wysokości. Po złamaniu którejkolwiek części rośliny wypływa pomarańczowy mleczny sok. Liście są na wierzchu jasnozielone, pod spodem sinawe, pierzasto-sieczne. Liście dolne na długich ogonkach. Żółte kwiaty zebrane w baldaszki. Owocem jest równo-wąska torebka podobna do łuszczyn. Wszystkie części rośliny mają własności trująca Pospolity chwast w wilgotnych zaroślach.
Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Chelidonii) oraz korzeń (Radix Chelidonii). Ziele i korzeń zawierają kilkanaście alkaloidów, flawonoidy, olejek, aminy, was chelidonowy i saponinę.
Wyciągi z ziela glistnika mają działanie rozkurczowe. Stosuje się je przy skurczach przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, naczyń krwionośnych oraz oskrzelu W mieszance z innymi ziołami podawane są jako środek przeciwbólowy przy kolce jelitowej i bolesnym miesiączkowaniu. Glistnik działa też bakteriobójczo, jest więc pożyteczny w leczniu łagodnych stanów zapalnych, niewydolności wątroby, kamicy żółciowej i zapalenia dróg żółciowych. Właściwości cytostatyczne wykorzystywane są w terapii nadżerek i raka części pochwowej macicy przy pomocy tamponów wykonanych z wyciągów z ziela.
Świeży sok z rośliny można stosować zewnętrznie w miejscach porażonych grzybicą, przy trudno gojących się skaleczeniach i ropniach. Sok glistnika skutecznie zwalcza brodawki, gruż-licze ogniska skórne i ropne wypryski. Glistnik używany zewnętrznie do przemywań i kompresów nie oddziaływuje toksycznie. Natomiast w zażywaniu preparatów z glistnika należy zachować jednak pewną ostrożność — absolutnie nie wolno przekraczać dawek podanych w receptach, ani przedłHżać kuracji.
Odwar: pół łyżki suszonego ziela zalać szklanką letniej wody i ogrzewać pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia przez oół godziny. Przecedzony odwar można używać do przemywań i okładów, pić —- jedynie po konsultacji s lekarzem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, G. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.