Gorczyca biała – Sinapis alba

Gorczyca biała – Sinapis alba

Jednoroczna roślina do 30 – 60 cm wysokości z łodygą wzniesioną i szorstkoowłosioną. Liście lirowato–pierzasto-dzielne nierównoząbkowane. Żółte, miododajne kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca. Owocem jest szorstkoowłosiona łuszczyna zakończona zgiętym dziobkiem. W Polsce często uprawiana, niekiedy dziczeje. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego.

Surowcem leczniczym jest nasienie (Semen Sinapis albae). Zawiera bardzo dużo śluzów, olej, synalbinę oraz flawonoidy Nasiona gorczycy działają podobnie jak nasiona lnu, a więc: powlekająco, przeciwzapalnie i rozwalniająco. Pobudzają wydzielanie kwasu żołądkowego i wzmagają ruchy jelit, przeciwdziałając atonii jelit i zaparciom. Wyciąg z gorczycy podaje się przy nieżycie żołądka, niestrawności, wzdęciach inieregularnych wypróżnieniach.

Wyciąg: 2 łyżeczki rozgniecionych lub ubitych w moździerzu nasion zalać na noc szklanką zimnej wody. Pić 3 razy dziennie po 1/4 szklanki.
Z gorczycy białej i czarnej wyrabia się musztardę, która oddziaływuje podobnie jak wyciąg, a poza tym jakaż to dobra przypraw do mięs i wędlin, szczególnie tych tłustszych. Nie ma wiejskiej „palcówki" bez dodatku gorczycy. Zresztą nasiona gorczycy są nieodzowną przyprawą do marynat i kiszonek, ponieważ ich właściwości bakteriobójcze ułatwiają przechowywanie tych produktów. W niewielkich ilościach można ją dodawać do sosów, surowej kapusty, masła ziołowego, duszonych kabaczków oraz do mięs (patrz: „Zielarz radzi").
Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, G. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.