Gwiazdnica pospolita – Stellaria media

Gwiazdnica pospolita – Stellaria media (rnokrzyca zwyczajna).

Roślina roczna lub dwuletnia od 3 do 30 cm o delikatnych, pełzających i rozgałęzionych łodygach, w międzywięźlach jednoszeregowo owłosiona. Liście naprzeciwległe, jajowate, nieco zaostrzone. Drobne białe kwiaty na szczycie gałązek lub w kątach liści. Owocem jest torebka. Występuje w ogrodach i uprawach roślin okopowych jako chwast, pospolita jest także na przydrożach, w zaroślach, śmietniskach, najczęściej na glebach suchych i średnio wilgotnych.

Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Stellariae mediae). Zawiera saponiny, sole mineralne, witaminę C, dużo witaminy E (tzw. witaminy młodości) oraz prowitaminę A.

Stosowana jest w leczeniu hemoroidów, awitaminozy i pogarszającego się wzroku na skutek zmętnienia rogówek. We wschodniej medycynie ludowej stosuje się okłady z gorącego ziela przeciw reumatyzmowi, zapaleniu korzonków nerwowych i rozciągnięciu więzadeł. Nacieranie wywarem z gwiazdnicy zalecane jest przy łamaniu w stawach i reumatyzmie. Kompresy z naparu mają ułatwić gojenie się ran.

Macerat: 1 łyżkę ziela zalać szklanka wrzątku i zostawić pod przykryciem na noc. Rano przecedzić. Pić po 1/4 szklanki 4 razy dziennie. Do okładów podgrzać.

Wczesną wiosną dla uzupełnienia witamin najlepiej spożywać sałatkę, przygotowaną z młodych liści mniszka lekarskiego, krwawnika, pokrzywy oraz gwiazdnicy z dodatkiem soku z cytryny, soli i śmietany.

Ziele gwiazdnicy z ałunem barwi wełnę na siny kolor.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Awitaminoza, G, Hemoroidy, Reumatyzm, Zapalenie korzonków nerwowych, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.