Jasnota biała – Lamium album

Jasnota biała – Lamium album (głucha pokrzywa, pokrzywa biała lub martwa pokrzywa).

Wieloletnia roślina zielna do 60 cm wysokości o klaczach z długimi podziemnymi rozłogami. Czterokanciasta łodyga jest owłosiona. Liście podobne do liści pokrzywy. Białe kwiaty w nibyokółkach w kątach liści. Owocem jest rozłupnia. Rośnie na przydrożach i w innych miejscach obfitujących w azot.

Surowcem leczniczym są kwiaty (Flos Lamii albi). Zbiera się je w pełni kwitnienia i suszy natychmiast po zbiorze, rozkładając cienką warstwą. Zawierają garbniki katechinowe, śluz, choline, alkaloidy, nieco olejku lotnego, aminy, flawonajdy.

Napar z kwiatów stosuje się przy lekkich krwawieniach macicznych i upławach. Polecany jest do płukania przy nieżytach gardła i jamy ustnej. Skuteczniejszy bywa w mieszance z innymi ziołami. Zielarze leczą jasnotą wysypki skórne, egzemy i biegunki, poprawiają też przemianę materii i pracę nerek przy zapaleniu dróg moczowych. Podobno ma pomagać w leczeniu chorób nerwowych, serca i bólu głowy.

Wyciąg (macerat): 1 – 2 stołowe łyżki kwiatów za lać 2 szklankami wrzątku i pozostawić na 2 godzi ny. Potem odcedzić. Pić po pół szklanki 4 razy dziennie.
Nalewka spirytusowa na kłączu jasnoty działa przeciw bólowi zębów i bezsenności. Medycyna oficjalna niezbyt często sięga po tę roślinę.

Młode liście jasnoty można dodawać do sałatek, zup i szpinaku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Egzema, J, Kwiaty, Nieżyt gardła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.