Jastrzębiec kosmaczek – Hieracium pilosella

Jastrzębiec kosmaczek – Hieracium pilosella (kosmaczek, niedośpiałek)

Wieloletnia roślina zielna od 5 do 30 cm wysokości Wytwarza długie nadziemne rozłogi. Cała pokryta jest gwiazdkowatymi włoskami. Bezlistna łodyga kończy się pojedynczym koszyczkiem jasnożółtych kwiatów kwitnących od maja do wrzenia. Liście skupione w różyczce lancetowate lub odwrotnie jajowate. Występuje w suchych borach sosnowych, na łąkach i pastwiskach, na nieużytkach.

Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Pilosellae). Zawiera pochodne kumaryny, garbniki, gorycze, kwasy organiczne, śluzy i żywice.
Medycyna ludowa stosuje go jako środek moczopędny, ściągający, pobudzający przemianę materii i ogólnie wzmacniający, np przy anemii. Na Białorusi wywar z kwiatów stosowano w żółtaczce.
Znajduje zastosowanie przy chorobach żołądka dla polepszenia apetytu, do płukania i picia przy anginie, do przemywania trudno gojących się ran Działanie ściągające, przeciwkrwotoczne i aseptyczne wykorzystuje się w leczeniu dezynterii oraz krwawiących hemoroidów.

Wywar: łyżeczkę sproszkowanego ziela zalać szklanką wrzątku i trzymać na ogniu 20 minut Potem przecedzić. Zażywać 1—2 łyżki stołowe 3 razy dziennie.
Roślina ma właściwości trujące, dlatego też nie na leży przekraczać dawek podanych w recepcie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Angina, Dolegliwości żołądkowe, Hemoroidy, J, Moczopędny, Trudno gojące się rany, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.