Jesion wyniosły – Fraxinus excelsior

Jesion wyniosły – Fraxinus excelsior

Drzewo do 35 m wysokości o ciemnoszarej korowinie. Liście pierzaste złożone z 7 – 11 eliptycznych, na brzegach piłkowanych listków. Kwitnie przed pojawieniem się liści. Kwiaty są obupłciowe, bez okwiatu. Owocem jest skrzydlak. Występuje w lasach nadrzecznych, łęgowych i olsach, lubi wilgotne i żyzne siedliska, często sadzony w parkach i przy drogach.

Surowcem leczniczym jest kora z młodych gałęzi (Cortex Fraxini). Zawiera pochodne kumaryny, garbniki i fitosterole. Zbiera się ją od czerwca do września.

Stosowana pomocniczo przy skazie moczanowej, gośćcu stawowym i mięśniowym, zwłaszcza u ludzi starych. Ponadto używana w leczeniu kamicy nerkowej i pęcherzowej w mieszankach z innymi ziołami o podobnym działaniu.

W medycynie ludowej podaje się herbatę z liści jako środek przeciwreumatyczny, przeciwgorączkowy, wzmacniający i poprawiający przemianę materii. Ponadto z liści robiono łagodny środek rozwalniający. Dawniej, gdy nie było jeszcze nowoczesnego przemysłu kosmetycznego korę proszkowano na zasypki dla dzieci oraz używano zamiast chininy w leczeniu malarii. Kora ma też skutecznie zwalczać robaki. Wyciśnięty z liści sok służył do okładów na rany po ukąszeniu przez żmiję.

Napar z kory: 20 – 30 g kory zalać 2 szklankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 minut, potem przecedzić. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie.

Drewno jesionowe nadaje się do wszystkich robót stolarskich, jego powierzchnie dają się gładzić i polerować. Z młodych jesionów wykonuje się płozy do sań, narty, koła, obręcze. Zielone liście po wysuszeniu są dobrą karmą na zimę dla owiec, kóz i bydła.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, J, Kamica nerkowa, Kora, Liście, Przeciwgorączkowe, Reumatyzm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.