Jeżyna fałdowana – Rubus plicatus

eżyna fałdowana – Rubus plicatus (ostrężyna, drapacz).

Krzew rozłogowy o wiotkich, łukowatych, kolczastych łodygch. Liście dłoniastodzielne, pięciokrotne, ciemnozielone, połyskliwe. Kwiaty białe lub różowe, promieniste, zebrane w grona. W lipcu wydaje duże, mięsiste, czarne lub ciemnoczerwone owoce Występuje na zrębach leśnych, w zaroślach i przy drogach, na żyznych glebach w całym kraju.

Surowcem leczniczym są liście (Folium Rubi) oraz owoce (Fructus Rubi). Zbiera się młode liście zanim roślina zakwitnie. Owoce natomiast dopiero wtedy gdy osiągną czarny kolor. Liście zawierają głównie garbniki, kwasy organiczne, witaminę C i glikozydy flawonowe.

Bakteriostatyczne właściwości liści jeżyny wykorzystywane są od najdawniejszych czasów w leczeniu egzem, liszajów, wrzodów i trudno gojących się ran. Wywar z liści lub owoców działa napotnie i przeciwgorączkowe; jest to popularny, domowy środek przeciwko zaziębieniem, podobnie jak maliny, Leczy się nim także krwawienia wewnętrzne — płucne, jelitowe. Stosowany przy czerwonce, chorobach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny oraz jako środek ogólnouspokajający przy bezsenności i nadmiernej pobudliwości. Z jeżyny uzyskuje się też dobry środek moczopędny i regulujący przemianę materii.

Przejrzałe owoce działają przeczyszczająco, niedojrzałe zaś -zatrzymującą. Świeże owoce i napary z nich wzmacniają i uspokajają, stosowanie zwłaszcza przy neurozach klimakteryjnych.

Napar z liści: łyżkę stołową zalać 1 szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem "10 min, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance płynu.

Odwar z liści: łyżkę stołową liści zalać szklanką wrzątku, dodać 1 łyżkę miodu, zagotować i odcedzić.

Nalewka: Owoce zalać wódką (1 :10) i postawić na kilka tygodni (środek napotny i przeciwgorączkowy)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, J, Liście, Liszaje, Napotny, Owoce, Owrzodzenie, Przeciwgorączkowe, Trudno gojące się rany, Wrzody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.