Jodła pospolita – Abies alba

Jodła pospolita – Abies alba

Drzewo szpilkowe, dorastające do 50 m wysokości, o pniu gładkim, szarym i szerokostożkowej koronie. Igły ma spłaszczone, zimozielone, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, pod spodem z dwoma białymi, podłużnymi paskami nalotu woskowego, ustawione grzebieniasto na gałązkach. Kwiaty zebrane są z w wierzchołkowej części korony. Kwiaty męskie o licznych pręcikach skupione są w żółtych kwiatostanach, wyrastają w kątach igieł od dolnej strony gałązek. Kwiaty żeńskie stanowią jasnozielone, szyszeczkowate kwiatostany. Szyszki cylindryczne (do 20 cm długości), wzniesione do góry, umieszczone w szczytowej części drzewa. Po dojrzeniu szyszek łuski wraz z nasionami opadają. Nasiona są oskrzydlone. Kwiaty są wiatropylne. Wysypuje w reglu dolnym Karpat oraz w południowej części Polski nizinnej i wyżynnej. Tworzy drzewostany lite lub mieszane z bukiem, rzadziej z sosną i świerkiem.

Surowcami zielarskimi są: liść, pęd i żywica (Folium, Turio i Resina Abietis).

Do celów zielarskich i do produkcji olejków eterycznych używa się gałązek ulistniońych, świeżych i zielonych, tzw. cetyny jodłowej. Ulistnione gałązki (30 cm długości) odłamuje się lub obcina sekatorem z gałęzi odrąbanych. Surowiec pozyskuje się wyłącznie podczas cięć gospodarczych jesienią i zimną.

Surowiec zawiera olejek eteryczny otrzymywany w destylacji z parą wodną igieł, młodych pędów i szyszek. Olejek jodłowy działa moczopędnie, wykrztuśnie i przeciwgośćcowo. Stosuje się go przy schorzeniach dróg oddechowych, do inhalacji i wcierań. Kąpiele z naparu igliwia mogą działać podrażniające i pobudzająco, należy głęboko wdychać ulatniające s!ę wraz parą wodną olejki, co rozluźnia mięśnie. orzeźwia system nerwowy.

Kąpiel z naparu igliwia: ok. 2 kg igliwia gotować w 5 1. wody w woreczku z płótna przez 30 minut, wlać do wanny z wodą o temp. 37°C. Pierwsze kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 5 min., potem można przedłużyć do 10 mm. Nie częściej niż co 3 dni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Działanie uspokajające, J, Lek wykrztuśny, Liście, Moczopędny, Pęd, Żywica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.