Kapusta warzywna – Brassica oleracea L.

Kapusta warzywna – Brassica oleracea L.

Roślina dwuletnia uprawiana dla zbitych w głowiasty pąk wierzchołkowy liści umieszczonych na skróconej łodydze (głąb). Duże, lirowate, całobrzegie liście tworzą rozetę. Kwitnie dopiero w drugim roku życia.
Kapusta zawiera dużo cukrów, białka, sole potasu, wapnia i fosforu, prowitaminę A, witaminy C, B1 B2,B6, PP, K, U.

Od najdawniejszych czasów uważana jest za roślinę leczniczą. W starożytności kapustą leczono choroby płuc i wątroby. Ponoć chroni przed zamroczeniem alkoholowym. W rosyjskim lecznictwie ludowym zalecano ją przy zaburzeniach trawiennych, chorobach wątroby i śledziony, stanach zapalnych skóry, egzemach, oparzenia I i II stopnia, stłuczeniach, trudno gojących się ranach. Liście ugotowane w mleku z otrębami stosuje się w postaci okładów przy skazie limfatycznej i wilgotnej egzemie.

Kwaszona kapusta dobrze przechowuje witaminę C, dlatego też w zimie stanowi ważne jej źródło. Sok z kwaszonej kapusty zaleca się jako napój bogaty w witaminy, ogólnie wzmacniający, poprawiający apetyt i trawienie, przy chorobach wątroby, śledziony, pęcherzyka żółciowego, zaparciach i żylakach. Natomiast sok wyciśnięty ze świeżych liści jest doskonałym środkiem gojącym owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, stosują się go także przy nieżycie żołądka z niedokwaśnością, przy chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, zapaleniach pęcherzyka żółciowego, cukrzycy, niestrawności oraz atonii jelit.

Soku z kapusty nie można zażywać przy nadkwaśności. Sok z kapusty zmieszany z odwarem z nasion jest lekarstwem na bezsenność. Odwar z samych nasion działa przeciw robakom. Świeże głąby zjadane kilka razy dziennie są specyfikiem przeciwko dolegliwościom tarczycy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, Atonia, Bezsenność, Choroba płuc, Choroba wątroby, Choroba wrzodowa dwunastnicy, Choroba wrzodowa żołądka, Cukrzyca, K, Liście, Nieżyt żołądka, Oparzenia, Owrzodzenie, Przeciw robakom, Skaza limfatyczna, Tarczyca, Trawienie, Trudno gojące się rany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.