Kasztanowiec zwyczajny – Aesculus hippocastanum

Kasztanowiec zwyczajny – Aesculus hippocastanum (kasztanowiec koński, kasztan).

Kasztanowiec zwyczajnyPospolite drzewo do 25 m wysokości o bardzo regularnej, kopulastej koronie. Korowina gałęzi i pnia jest szarawobrunatna i spękana. Liście ogonkowe, dłoniaste, złożone z S – 7 wydłużonych, odwrotnie. jajowatych listków. Kwiaty 5-krotne zebrane w duże, wyprostowane wiechy długości 20 – 30 cm. Płatki białe z różowymi plamkami u nasady. Owoce kolczaste z 1 – 3 nasionami, które są brązowe, spłaszczone, z blizną u podstawy. Sadzone w parkach i przy drogach.

Surowcem leczniczym jest kwiat, kora i owoce (Flos, Cortex i Fructus Hippocastani). jak i owoce niedojrzałe (Fructus Hippocastani immaturus). Kwiaty zbiera się podczas suchej pogody; suszyć w cieniu, w temperaturze otoczenia. Do zbioru kory wykorzystuje się przecinkę gałęzi i usuwanie drzew, zdejmowaną z młodych gałęzi, gładkich na powierzchni Suszy się na słońcu lub w suszarniach ogrzewanych w temperaturze lekko podwyższonej. Kora po wysuszeniu powinna zachować barwę jasnobrązową lub brązowo szarą. Niedojrzałe owoce zbiera się w lipcu, dojrzałe w sierpniu i wrześniu, gdy wypadną z torebek.

Substancje zawarte w częściach kasztanowca nie zostały jeszcze dokładnie zbadane Są to przedwszystkim trójterpenowe saponiny, flawony i kumaryny. Wodnoalkoholowy roztwór saponin z nasion (preparat Eskuzan) zapobiega zakrzepom przy zastojach krwi w żyłach, rozszerzeniu żył i hemoroidom.

Wyciągi z kwiatów, kory oraz preparaty z nasion stosowane są jako środki tamujące powstawanie wysięków i obrzęków oraz przy zaburzeniach ukrwienia tkanek (uczucie zimna, bolesności). Z powodu dużej zawartości saponin przetwory kasztanowca mają silne działanie wykrztuśne, szczególnie w zastarzałych bronchitach i zaflegmieniu płuc u nałogowych palaczy. Kora stosowana jest przy biegunkach, a zewnętrznie do opatrunków ran, pęknięć skóry, wrzodów goleniowych. Najlepsze wyniki przy hemoroidach i żylakach dają tzw. wyciągi stabilizowane ze świeżej rośliny (Intractum).

Odwary z kwiatu lub kory gotować ok. 10 min. Spożywać 10 – 30 min. przed posiłkiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Hemoroidy, K, Kora, Kwiaty, Owoce, Owrzodzenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.