Kminek zwyczajny – Carum carvi L.

Kminek zwyczajny (Carum carvi L.Kminek zwyczajny – Carum carvi (karolek, kmin).
Dwuletnia lub wieloletnia roślina z pionowym, mięsistym, wrzecionowatym lub cylindrycznym korzeniem. Łodyga dęta, w górze rozgałęziona, 30 – 80 cm wysokości. Liście w zarysie podługowate, umieszczone skrętolegle, 2 – 3 krotnie pierzaste. Kwiaty białawe, czasem z odcieniem różowym, drobne, 5 – krotne, zebrane w baldachy. Owocem jest rozłupnia sierpowato wygięta.

Występuje na łąkach, pastwiskach, miedzach i rumowiskach. W Polsce od dawna zbierany bądź uprawiany. Wymaga stanowisk słonecznych, rosnący w cieniu gromadzi zbyta mało olejku.

Surowcem zielarskim są owoce (Fructus Carvi). Zawierają do 8% olejku eterycznego, do 20% oleju tłustego, związki białkowe i cukrowe, flawonoidy. Surowiec zbiera się w lipcu. Wczesnym rankiem ścina się rośliny, wiąże w snopki i suszy Po kilku dniach młóci się, a otrzymane owoce przesiewa. Nasiona należy przechowywać w płóciennych woreczkach.

Owoc kminku stosuje się w różnej postaci przeciw wzdęciom i skurczom żołądka, przy braku apetytu i zaburzeniach trawienia, przede wszystkim u dzieci (w kombinacji z rumiankiem). Działa tez żółciopędnie, moczopędnie oraz hamuje szkodliwe procesy gnilne i fermentacyjne w jelitach. Zalecany jako środek mlekopędny dla karmiących matek. Składnik mieszanek ziołowych działających wykrztuśnie Występujący w olejku lotnym karwon działa toksycznie na robaki jelitowe.
Świetna przyprawa kuchenna. 

Napar; łyżkę zmiażdżonych owoców zalać 1 szklanką wrzątku, przykryć. Po 15 min. odcedzić. Pić ciepły napar 3 razy dziennie po szklance (mlekopędny)
Olejek kminkowy – zażywa się 3 – 8 kropli na kostce cukru 2 – 3 razy dziennie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, K, Moczopędny, Owoce, Przeciw robakom, Wzdęcia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.