Kocanki piaskowe – Helichrysum arenarium (L.) Moench

Kocanki piaskowe – Helichrysum arenarium (kociełapki, radostka, nieśmiertelnik żółty, szarota żółta, suchołuska kwiatowa, słomianka, włoski wrotycz).

Bylina tworząca mocne darnie, cała wełnistofilcowata o zdrewniałym kłączu, wydającym wiele krótkich płonnych łodyg oraz dłuższych kwiatowych. Liście dolne podłużne, odwrotnie jajowate, górne – równowąskolancetowate. Na szczytach wzniesionych i ulistnionych łodyg tworzą się baldachokształtne wiechy, złożone z drobnych kulistych koszyczków kwiatowych. Kwiaty złocistożółte lub pomarańczowe. Owocem jest podługowata niełupka z puchem. Występuje na suchych, piaszczystych nieużytkach, miedzach, skarpach, przydrożach, wydmach i na polanach.

Surowcem zielarskim jest kwiatostan (koszyczki kwiatowe) kocanek (Inflorescentia Helichrysi). Zawiera garbniki, substancję gorzką, kwasy organiczne, flawonoidy (kemferol), karotenoidy i niewielkie ilości olejku eterycznego. Kwiaty zbiera się w początkach kwitnienia. Zebrane w pełni kwitnienia w suszeniu przekwitają i tracą wartość. Ścina się kwiatostany bez szypułek (nożem nierdzewnym). Suszyć w cieniu – powinny zachować naturalną barwę. Kocanki są pod ochroną, surowiec należy pozyskiwać z upraw.

Od kilkuset lat stosowane są w medycynie ludowej, zwłaszcza rosyjskiej, jako lek moczopędny i żółciopędny oraz w chorobach reumatycznych. Kocanki podaje się przy schorzeniach wątroby, niedostatecznym wydzielaniu żółci, stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, kamicy żółciowej, a także niedokwaśności żołądka i związanych z tym zaburzeniach trawiennych. Ponadto przy dolegliwościach pęcherza i nerek, zaburzeniach miesiączkowych, reumatyzmie i podagrze. Odwary i napary kocanek są mniej skuteczne niż wyciągi alkoholowe, po prostu flawonoidy lepiej rozpuszczają się w alkoholach niż w wodzie.

Nalewka: na 1 część kocanek wziąć 5 części alkoholu 70% i macerować 7 – 14 dni, codziennie potrząsając butelką. Pić wg wskazań lekarza (najczęściej łyżeczkę nalewki na kieliszek wody).

Zaleca się również picie odwaru z kwiatów (pół szklanki 3 razy dziennie) dzieciom zarażonym owsikami. Odwar gotować 30 min.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba nerek, Choroba wątroby, K, Kamica żółciowa, Kwiaty, Moczopędny, Niestrawność, Nieżyt pęcherza, Podagra, Reumatyzm, Zaburzenia miesiączkowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.