Kokoryczka wonna – Polygonatum odoratum (Mill.) Druce (Kokryczka lekarska – Polygonatum officinale All.)

Kokoryczka wonna – Polygonatum odoratum (Mill.) Druce  (Kokryczka lekarska – Polygonatum officinale All.)

Bylina ok. 20-60 cm wysokości o grubych, białych kłączach z licznymi nitkowatymi korzonkami. Łodyga naga, górze spłaszczona; łukowato wznosząca się, 4-kanciasta Liście naprzeciwległe podłużnie jajowate lub wąsko eliptyczne nasadą obejmujące wpół łodygę całobrzegie. z wierzchu zielone, pod spodem – szarozielone, Kwiaty zwisające na cienkich szypułkach, osadzone są w pachwinach liści. Okwiat dzwonkowaty o 6 ząbkach białych, zielonymi koniuszkami. Owocem jest jagoda, początkowo czerwona, potem stalowo-czarna. Jagoda jest trująca. Występuje w świetlistych lasach liściastych, borach sosnowych, w zaroślach, często razem z konwalią.

Surowcem zielarskim jest kłącze (Rhizoma Polygonati). Zawiera asparaginę, śluz, glikotyninę obniżającą poziom cukru we krwi, a także glikozydy nasercowe typu naparstnicy.
Sok ze świeżego kłącza stosuje się w postaci okładów na rany, prawdopodobnie usuwa też piegi. Odwar z suchego kłącza wykorzystywany jest do kompresów przy stłuczeniach i bólach w stawach.

Należy pamiętać, że kokoryczka jest trująca. Wszystkie części rośliny, a szczególnie owoce, wywołują wymioty i biegunki, dlatego zaleca się ją do zewnętrznego użytku.

Wyciąg zimny: 50 g sproszkowanego kłącza zalać 0,5 l. przegotowanej, zimnej wody, nastawić na 4 godziny, następnie przecedzić. Wykorzystywać do kompresów.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii K, Kłącze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.