Koniczyna biała – Trifolium repens

Koniczyna biała – Trifolium repens (koniczyna rozesłana).

Koniczyna biała, koniczyna rozesłana (Trifolium repens L.)Bylina do 25 cm wysokości ze słabo rozwiniętym korzeniem palowym, Z szyjki korzeniowej wyrastają pędy poziome, ścielące się po ziemi, które zakorzeniają się w węzłach. Z węzłów tych wyrastają liczne pędy liściowe i kwiatowe. Łodyga gładka, pełna. Liście złożone z trzech listków. Listki odwrotnie jajowate, drobno ząbkowane. Kwiaty białe lub lekko różowe, po przekwitnieniu wonne, zebrane w główki. Wznoszą się na bezlistnych łodygach. Owocem jest strąk zawierający od 1 do 3 nasion. Występuje na pastwiskach, łąkach, przy drogach i rowach.

Surowcem zielarskim jest ziele (Herba Trifolii). Zawiera białka, tłuszcze, alkaloidy, witaminę E, karoten, zasady purynowe – adeninę, ksantynę i hipoksantynę. W kwiatach wykryto olejek eteryczny, tłuszcze, glikozydy – trifolinę i izotrifolinę oraz kwas askorbinowy. Roślinę zbiera się w początkach kwitnienia.

Napar z ziela lub kwiatostanów jest środkiem wzmacniającym, przeciwbólowym, leczącym rany i antytoksycznym.

Napar: stołową łyżkę suchego ziela zalać 1 szklanką wrzątku, odstawić na 1 godzinę pod przykryciem, następnie przecedzić, pić przed posiłkiem.

Koniczyna biała Koniczyna biała - kwiat Koniczyna biała - liść
Ten wpis został opublikowany w kategorii K, Przeciwbólowy, Trudno gojące się rany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.