Konwalia majowa Convallaria majalis L.

Konwalia majowa – Convallaria majalis (lanuszka, lanica, konwalia leśna)
Konwalia majowa (Convallaria majalis L.)Bylina, wytwarza długie, brunatne czołgające się kłącze z licznymi korzeniami w węzłach. Łodyga kwiatonośna z błoniastymi łuskami, u nasady trójkanciasta, u góry łukowato wygięta. Liście odziomkowe 2- 3, jaskrawozielone, eliptyczno jajowate, zaostrzone, o unerwieniu równoległym, na długich ogonkach. Kwiatostan jest gronem jednostronnym 5 – 12 kwiatowym. Kwiaty białe, wonne, kulistodzwonkowate. Owocem jest kulista pomarańczowo czerwona jagoda z drobnymi kulistojajowatymi, jasnozielonymi nasionami. Występuje w lasach liściastych i zaroślach. Jest również wysadzana w parkach i ogrodach.

Surowcem zielarskim jest ziele (Herba Convallariae). Kwitnące ziele ścina się w maju lub na początku czerwca i suszy rozpostarte cienką warstwą w miejscach cienistych i przewiewnych, unikając przewracania. Suszy się w temperaturze pokojowej. Dobrze wysuszone ziele nie może zawierać brunatnych kwiatów i liści. Surowiec jest bezwonny i ma ostry, słodkawo-gorzki smak. Roślina podlega częściowej ochronie.

Zawiera glikozydy nasercowe, flawonoidy, saponiny, olejek eteryczny, asparaginę i inne substancje biologicznie czynne. Dzięki właściwościom moczopędnym ziela konwalii, nie obserwuje się podczas jego stosowania – w przeciwieństwie do naparstnicy – kumulacji glikozydów w organizmie pacjenta. Preparaty konwalii stosowane w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, często w połączeniu z preparatami kozłka i głogu, zwłaszcza przy ostrej niewydolności serca, przy częstoskurczach, migotaniu przedsionków.

To silnie trujące zioło wolno stosować tylko na zlecenie lekarza. Przepisuje się nalewki, napary lub preparaty (Cardiol, Kalicardina, Neocąrdine), mieszanki ziołowe (Cardiosan).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, K, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.