Kopytnik pospolity – Asarum europaeum

Kopytnik pospolity – Asarum europaeum

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.)Bylina do 10 cm wysokości, o cienkim pełzającym i rozgałęzionym kłączu. Liście pojedyncze wyrastające z kłącza są trwałe, nieco skórzaste, nerkowate. Nerkowate, całobrzegie, ciemnozielone, lśniące, na powierzchni pod spodem jaśniejsze. Kwiaty osadzone są pojedynczo i zwisają tuż przy ziemi na króciutkich łodyżkach. Okwiat kopytnika ma kształt dzwonkowaty i barwę zielonawo – brunatną, wewnątrz – purpurową. Owocem jest torebka w formie gruszki. Owoce dojrzewają zwykle w czerwcu, nasiona często roznoszą mrówki.
Występuje w lasach liściastych, niekiedy mieszanych.

Surowcem zielarskim jest ziele wraz z korzeniami (Herba Asari cum radicibus). Zawiera do 2% olejku lotnego o niemiłej woni i piekącym smaku, kwasy organiczne, sole mineralne, garbniki żywice i śluzy.

Roślina trująca. Zbierając surowiec należy pozostawiać część kłączy, by roślina mogła się rozrosnąć. Zbierać pod koniec lata i na początku jesieni Suszyć na powietrzu lub w suszarniach w temp do 30 °C. Jest rośliną chronioną i na zbiór surowca ze stanowisk naturalnych należy uzyskać pozwolenie.

Dawniej bardzo popularny w lecznictwie, obecnie zakres jego zastosowania został ściśle określony i ograniczony. Napary i nalewka z kopytnika są specyfikiem wymiotnym i wykrztuśnym (większe dawki) a takie moczopędnym i przeczyszczającym. Wzmagają czynności oskrzeli, gruczołów potowych oraz wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym stosowane są przeciw kaszlowo przy nieżytach oskrzeli, gardła, przeciwbólowo przy chorobach woreczka żółciowego oraz w kuracjach przeciwalkoholowych.

Napar: równe części rzepiku pospolitego, kopytnika i bluszczyka ziemnego zmieszać razem (łyżeczka na szklankę wody), zaparzyć. Pić jedną szklankę dziennie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, K, Kaszel, Korzeń, Lek wykrztuśny, Moczopędny, Napotny, Nieżyt gardła, Nieżyt oskrzeli, Przeciwbólowy, Surowiec zielarski, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.