Krwawnik pospolity – Achillea millefolium L.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) Krwawnik pospolity – Achillea millefolium (stolist, tysiąclist, żeniszeń krwawnik, złocień),
Roślina trwała o mocnym kłączu poziomym. Liście ciemnozielone, podwójne pierzastosieczne, długie, ułożone jak pióra strusia. Łodyga sztywna, wyrastająca co roku z rozłogów do wysokości 60 cm zakończona baldachokształtnym kwiatostanem, złożonym z koszyczków. Koszyczki mają 5 białych, rzadziej różowych kwiatów grzbiecistvch męskich oraz wiele promienistych kwiatów nerkowatych, obupłciowych, brudnobiałych. Owocem jest niełupka bez puchu. Cała roślina ma silny balsamiczny zapach. Występuje na miedzach, przydrożach, przy zabudowaniach, na zboczach, łąkach i polach.

Surowcem leczniczym jest kwiat (Flos Millefolii) i ziele (Herba Millefolii). Zawierają flawonoidy, cholinę, garbnik, substancję gorzką, achilleinę. i olejek lotny, a w nim azulen decydujący o właściwościach leczniczych krwawnika.
Oba surowce należy zbierać zaraz po rozwinięciu się koszyczków kwiatowych. Jako ziele ścina się ulistnione górne części pędów. Kwiatostany ścina się nad najwyższym liściem i ociera na sitach po wysuszeniu, następnie usuwa się pokruszone szypułki. Suszyć w cieniu w temp, do 35 °C. Mają gorzki, ściągający smak.

Badania farmakologiczne potwierdziły że krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne. napary podane doustnie temu ją niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego. Stosuje się go przy skurczach dróg moczowych, powtarzających się zaparciach stolca, bólach jelita grubego, wzdęciach. Ma również właściwości wzmacniające, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Dzięki zawartości azulenów działa przeciwzapalnie, cytotoksycznie i bakteriostatycznie. Zimny wyciąg polecany jest w stanach zapalnych skóry, przy trudno gojących się ranach i oparzeniach.

Zimny wyciąg (macerat): łyżkę ziela zalać szklanką letniej wody, odstawić na 6 godzin odcedzić. Pić 2 – 4 razy dziennie po pół szklanki

Sok świeżo wyciśnięty z ziela pić kilka razy dziennie po 2 łyżeczki z wodą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, K, Kwiaty, Oparzenia, Pobudzający wydzielanie soku zoładkowego, Przeciwkrwotoczny, Przeciwskurczowy, Trawienie, Trudno gojące się rany, Wzdęcia, Zaparcia, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.