Lawenda lekarska – Lavandula angustifolia

Lawenda wąskolistna, l. lekarska (Lavandula angustifolia)Lawenda lekarska – Lavandula angustifolia
Półkrzew dochodzący do 60 cm wysokości. Łodygi wzniesione. Liście równowąskie, na brzegu podwinięte. Kwiaty fioletowe. Cała roślina wydziela przyjemny zapach. W Polsce od dawna jest w uprawie. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego.

Surowcem leczniczym jest kwiat (Flos Lavandulae) Zawiera olejek eteryczny, garbniki, cukry, kwasy organiczne i antocjany.

Wykazuje właściwości przeciwskurczowe uspokajające i antyseptyczne. Używany zewnętrznie spirytus lawendowy na właściwości odkażające, przeciwbólowe i lekko drażniące. Używa się go przy zakażeniach, łagodzi egzemy Roztwór olejku eterycznego przyśpiesza gojenie się ran nie pozostawiając blizn.
Napar z lawendy stosowany jest jako środek na trawienie – zmniejsza nadmierną fermentację w jelitach oraz działa wiatropędnie. Nacieranie lawendą przynosi ulgę przy stłuczeniach i zwichnięciach. Olejek lawendowy można stosować też do inhalacji przy nieżycie nosa, zapalenia krtani i zapaleniu płuc.
Napar: 2 łyżki kwiatów zalać 3 szklankami wody i trzymać pod przykryciem przez 10 min, po czym odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.
W Polsce kwiatu lawendy rzadko używa się oddzielne – wchodzi raczej w skład mieszanek ziołowych jako środek zapachowy, żółciopędny i rozkurczowy. Wyciąg z lawendy wchodzi w skład kropli Nervosol.
Osobom nerwowym i cierpiącym na bezsenność zaleca się wdychać zapach kwitnącej lawendy. Większe dawki olejku (powyżej 0,6—0,8 g) działają odurzająco i nasennie. (
Olejek wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym, a także ceramicznym (malowanie na porcelanie) i lakierniczym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba płuc, Działanie uspokajające, Egzema, Kwiaty, L, Nieżyt gardła, Przeciwbólowy, Stan zapalny jamy ustnej i krtani, Trawienie, Trudno gojące się rany, Uspakajający. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.