Lipa – Tilia

Lipa drobnolistna – Tilia cordata; Lipa szerokolistna – Tilia platyphyllos
ipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)Duże drzewo do 80 m wysokości. Żółtobiałe. pachnące kwiaty zebrane są w wierzchołkowate kwiatostany, przyciągają pszczoły. Liście  2 do 10 cm długości, niesymetrycznie sercowate. Owocem jest niewielki orzeszek. Lipa drobnolistna występuje w całym kraju, natomiast lipa szerokolistna w środkowej i południowej części niżu oraz na Podkarpaciu. Często sadzona w parkach i przy drogach.

Surowcem zielarskim jest kwiatostan (Inflorescentia Tiliae). Kwiaty zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, olejek eteryczny, trójterpeny, fitosterole, nieco śluzu i garbniki. Zbiera się je gdy większość kwiatów jest rozwinięta, podczas słonecznej pogody. Suszyć w przewiewnym, cienistym miejscu w temp. 40 °C

Napary z kwiatu lipy są znakomitym środkiem odświeżającym po długotrwałym wysiłku umysłowym i w stanach napięcia nerwowego. Ułatwiają zasypianie i budzenie się. Zalecane przy wymiotach na tle nerwowym i zawrotach głowy oraz w postaci kąpieli przy nerwobólach Działała napotnie i obniżają temperaturę przy przeziębieniach, grypie, nieżytach górnych dróg oddechowych. Wykazują działanie żółciopędne, rozkurczowe, wzmagają wydzielanie sok żołądkowego. Napar pić przy dychawicy oskrzelowe, migrenie, schorzeniach nerek i pęcherza, kolkach, biegunkach, miażdżycy, cukrzycy i chorobach reumatycznych. Mycie włosów w odwarze zapobiega ich wypadaniu.

Napar: łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzątku, przykryć na 10 min i odcedzić. Można go przygotować z malinami i miodem lub utartym żółtkiem i cukrem.

Odwar: 8 łyżek kwiatów zalać 2 szklankami letniej wody i gotować na małym ogniu przez 20 min., odcedzić (do płukania gardła, do kąpiel regenerujących i uspokajających oraz do celów kosmetycznych)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kwiaty, L, Napotny, Pobudzający wydzielanie soku zoładkowego, Przeciwgorączkowe, Reumatyzm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.