Macierzanka piaskowa – Thymus serpyllum L.

Inne nazwy to czomberek, macierzanka pospolita, tymianek wąskolistny, dzięcielnica.
Krzewinka wyrastająca do 15 cm wysokości, korzeń ma zdrewniały, gałęzisty. Rozrastając się tworzy duże, gęsto ulistnione, niskie kępy. Kwiaty różowo – fioletowe czasami białawe, dwuwargowe, skupione w główkowaty kwiatostan. Cała roślina ma bardzo przyjemny silny zapach. Występuje na suchych pastwiskach, słonecznych wzgórzach, przy drogach, na brzegach sosnowych lasów.

Surowcem zielarskim jest ziele macierzanki – Herba  Serpylli.
Głównym składnikiem leczniczym ziela macierzanki jest olejek lotny zawierający linalol, tymol, karwakrol i inne. Poza tym występują saponiny, garbniki, flawonoidy, gorycze, sole mineralne i kwasy organiczne.

Macierzanka piaskowa działa antyseptycznie, ściągając, przeciwzapalnie.. pobudzająco, wykrztuśnie, przeciwskurczowo i moczopędnie. Polecana jest w nieżytach górnych dróg oddechowych, przy uporczywym kaszlu i kokluszu. a także w zaburzeniach przewodu pokarmowego (upośledzone trawienie, skurcze żołądkowe, wzdęcia).
Macierzankę stosuje Się w pustaci naparu przy stanach zapalnych miedniczek nerkowych, pęcherza i schorzeniach wątroby. Zewnętrznie stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła, w postaci okładów przy bólach reumatycznych, neuralgicznych, przy zapalaniu skóry i oczu, na wrzody, rany i stłuczenia. Od dawna znane są i zalecane kąpiele wzmacniające. aplikowane dzieciom, rekonwalescentom i osobom starszym.

Napar: łyżkę ziela macierzanki zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 1 – 2 razy dziennie po pół szklanki płynu.
Napar do użytku zewnętrznego: 5 łyżek ziela macierzanki zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po 10 min rozparzone ziele zawinąć w płótno i przykładać na chore miejsce.
Kąpiel: 200 g suszonego ziela macierzanki zagotowujemy w. 3 – 4 ł wody, a gdy odwar „naciągnie” przecedzamy do wanny napełnionej tylko w połowie wodą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.