Marchew zwyczajna – Daucus carota L.

Marchew zwyczajna – Daucus carota L.
Marchew zwyczajna Daucus carota LDwuletnia roślina zielna dorastająca do 30—100 cm wysokości" o białawym iub żółtym korzeniu. Łodyga wyprostowana, w górze rozgałęziona, szorstko owłosiona, bruzdkowana. Liście 2—3 krotnie pierzaste, o równowąskich odcinkach, Drobne białe kwiaty zebrane w baldachy.
Występuje pospolicie na łąkach i pastwiskach, miedzach, przydrożach i przychaciach. Uprawiana u nas marchew ogrodowa – Daucus sativus Hofm, pochodzi z terenów śródziemnomorskich, powstała przez skrzyżowanie marchwi olbrzymiej (D. maximus) z dziką marchwią zwyczajną (D. carota).

Surowcem jest korzeń (Radix Dauci) oraz owoce (Fructus Dauci). Korzeń marchwi zwyczajnej zawiera olejek eteryczny (graniol), saponiny, alkaloidy, daucynę, wit. B1. B2, B3, B6, C, E, H, K, PP, U i prowitaminę A zaś w ogrodowej węglowodany, sole mineralne (m.in. mangan, miedź, wapń), pektyny oraz substancje pobudzające wzrost bakterii Lactobacillus bifidus (beztlenowej bakterii przyczyniającej się do utrzymywania kwasowego odczynu w jelitach, co chroni przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów).

Sok z marchwi ogrodowej poleca się podawać niemowlętom przeciw zaburzeniom trawiennym, szczególnie, gdy nie są one karmione naturalnie oraz dzieciom z objawami niedożywienia, niedokrwistości, zapaleniom skóry oraz po długotrwałych biegunkach i przy zaburzeniach przemiany materii. Pomocniczo podaje się sok ze świeżej marchwi ogrodowej jako środek przeciw owsikom i glistom ludzkim.

Utartą marchew ogrodową podaje się w początkowym okresie cukrzycy. Korzeń marchwi ogrodowej jest cennym źródłem witaminy A. Korzeń z marchwi zwyczajnej (dzikiej) zaleca się jako środek pobudzający przemianę materii, wzmacniający.
Owoce marchwi zwyczajnej działają moczopędnie, wiatropędnie i przeciwskórczowo. Drażetki z owoców marchwi przepisuje się w lekkich przypadkach choroby wieńcowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Korzeń, M, Owoce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.