Marzanka wonna – Asperula odorata L.(Przytulia wonna, marzanka wonna (Galium odoratum))

Marzanka wonna – Asperula odorata L. (przytulia wonna, barwica wonna, tabaka leśna,). 

Przytulia wonna, marzanka wonna (Galium odoratum)Wieloletnia roślina zielna do 20—30 cm wysoka o długich ścielących się rozłogach. Pędy wzniesione, czterokanciaste, bardzo kruche. Wąskoeliptyczne liście wyrastają po 6—10 w okółkach. Białe czterokrotne kwiatki zebrane ma szczycie łodygi w podbaldachy. Występuje w cienistych lasach liściastych na zasobnych glebach. Spotyka się ją na całym niżu i w górach do regla dolnego. Roślina podlega częściowej ochronie.

Surowcem jest ziele — Herba Asperulae odoratae. Zawiera glikozyd kumarynowy łatwo uwalniający kumarynę, asperulozyd, garbniki, substancję goryczową.

Napary z marzanki mają działanie uspokajające, rozkurczowe i pobudzające przemianę materii. Stosuje się go także jako środek żółciopędny, moczopędny i antyseptyczny. Używa się przy dolegliwościach wątroby, skłonności do kamicy nerkowej lub żółciowej, przy nieżytach jelit, ich atonii i stanach skurczowych, bezsenności, nerwobólach i nadwrażliwości nerwowej. Zewnętrznie w postaci okładów w niektórych schorzeniach skórnych, np. wysypkach, czyrakach razem z zielem nostrzyka lub korzeniem żywokostu.
Dawniej używano marzanki jako aromatycznej przyprawy do ciast, lemoniad, cukierków, herbaty I tytoniu. Długotrwałe stosowanie jej może uszkodzić wątrobę.
Napar: 1/2 — 1 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzątku. Po 10 minutach odcedzić. Przyjmować po i łyżce stołowej 2—3 razy dziennie. Często występuje w mieszankach ziołowych. Przy chorobach skórnych — kataplazmy z ziela.
Marzanka jest rośliną miododajną Wykorzystuje się ją jako środek przeciwmolowy. Podprażone nasiona stanowią namiastkę kawy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Antyseptyczny, Kamica nerkowa, Kamica żółciowa, M, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.