Męczennica cielista – Passiflora incdrnata L.

Męczennica cielista – Passiflora incdrnata L.
Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.)Wieloletnie pnącze do 9 m wysokie. Pędy pną się za pomocą wąsów. Liście trzy klapowe, szeroko sercowato-jajowate, piłkowane. Duże pachnące kwiaty są białe lub cieliste z jasnopurpurowym środkiem. Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Północnej i Południowej. W Europie uprawiana jest tylko w szklarniach.

Surowcem jest ziele — Herba Passiflorae. Zawiera alkaloidy karbolinowe, związki flawonoidowe oraz niezidentyfikowaną substancję obniżającą ciśnienie krwi.

Wyciąg alkoholowy z ziela poleca się w stanach ogólnego niepokoju i lęku, zaburzeniach pracy serca na tle nerwicowym, bezsenności wywołanej napięciem układu nerwowego, zaburzeniach k!imakteryjnych, zapaleniu mózgu, zakrzepicach. Niekiedy stosuje się w leczeniu następstw kontuzji oraz przy dolegliwościach skurczowych.

W handlu dostępny jest syrop zawierający wyciąg z męczennicy Passispasmin. Stosuje się go 3—6 razy dziennie po łyżeczce lub łyżkę przed spaniem. Nie powinno się stosować tego leku przy dusznicy bolesnej, miażdżycy naczyń mózgowych i wieńcowych.

W Ameryce męczennica jest od dawna powszechną rośliną uprawną Indian. Służy im za pożywienie i za środek przeciwbólowy. W Europie preparaty z męczennicy znajdują zastosowanie w leczeniu narkomanii i alkoholizmu. Sok z żywych roślin jest cennym źródłem kwasu askorbinowego (witaminy C).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, M, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.