Miechunka rozdęta – Physalis alkekengi L.

Miechunka rozdęta – Physalis alkekengi L. (wiśnia żydowska).
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)Bylina o płożącym się białawym rozgałęziony kłączu z długimi podziemnymi rozłogami. Łodyga od nasady gałęzista, owłosiona. Liście jajowate, ogonkowe, całobrzegie, rzadziej zatokowo ząbkowane. Pojedyncze, białawe kwiaty umieszczone są w kątach liści. Kielich w czasie owocowania przybiera cynobrowo-czerwoną barwę, staje się rozdęty, beczułkowato podobny do papryki. Owocem jest pomarańczowa jagoda schowana w rozdętym kielichu. Występuje na zboczach porośniętych krzakami na Podkarpaciu i w Karpatach. W innych rejonach kraju uprawiana w ogrodach na zimowe bukiety, niekiedy dziczeje.

Surowcem jest owoc — Fructus Alkekengi. Owoce zbiera się, gdy dojrzeją ostrożnie zdejmując kielich, by nie wysypać gorzkiego proszku zebranego po wewnętrznej stronie kielicha. Surowiec nie jest dostatecznie zbadany pod względem chemicznym. Zawiera kwas cytrynowy, olej tłusty, olejek eteryczny, śluz, karotenod fyzelinę, garbniki, alkaloidy i dużo witaminy C.

Owoce miechunki działają głównie moczopędnie i przeciwreumatycznie. Napar z kielichów polecany jest jako środek regenerujący naskórek. Owoce stosuje się w leczeniu chorób wątroby i niedokrwistości.

W leczeniu podagry zadawnionego reumatyzmu sporządza się odwar: 10—15 suszonych owoców zalać 2 szklankami wrzątku i gotować przez 10 min. Pić po 1/2 szklanki kilka razy dziennie przez 2 dni. Można też spożywać owoce miechunki 10—15 szt. dziennie lub 20 g soku z owoców.

W medycynie ludowej odwary z owoców stosuje się przy leczeniu żółtaczki, bólach żołądka, trudności z wydalaniem moczu oraz przeciw hemoroidom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Hemoroidy, M, Moczopędny, Owoce, Reumatyzm, Surowiec zielarski, Żółtaczka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.