Mikołajek płaskolistny – Eryngium planum L.

Mikołajek płaskolistny – Eryngium planum L.
Wieloletnia roślina zielna do 80-i00 cm wysoka, o sinoniebieskiej rozgałęzionej łodydze. Liście szorstkie, odziomkowe na długich ogonkach, niepodzielone, podługowatoowalne, piłkowane, łodygowe 3 – 5 sieczne, siedzące, kolczasto ząbkowane. Kwiatostany baldaszkowate, jajowate, nieduże. Kwiaty sinawe, drobne. Rośnie. na miedzach, słonecznych stokach, na przydrożach, w rowach, na suchych łąkach. Jest dość częsty na niżu.

Surowcem jest ziele – Herba Eryngii plani. Zawiera saponiny, garbniki i olejki eteryczne. Ziele zbiera się w początkach kwitnienia rośliny. Z mikołajka płaskolistnego wykonuje się piękna bukiety zimowe.

W medycynie ludowej znajduje zastosowania przede wszystkim jako środek wykrztuśny przy leczeniu kaszlu, przy bronchicie i kokluszu. Stosuje się go także przy bezsenności, bólach zębów, złej przemianie materii i chorobach serca.

Wyciąg: 1 łyżkę ziela zalać 1 i 1/2 szklanki wrzątku, podgrzać do wrzenia 1 odstawić na 2 godziny, poczym przecedzić. Przyjmować po 1 łyżce 4 razy dziennie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Bronchit, Kaszel, M, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.