Mydlnica lekarska – Saponaria officinalis L.

Mydlnica lekarska – Saponaria officinalis L. (mydlnik, mydelnik).
Wieloletnia roślina zielna do 30—70 cm wysoka o cienkim rozgałęzionym kłączu. Łodyga wzniesiona, delikatnie omszona, nieco szorstka. Liście naprzeciwległe, eliptyczne o 3 lub 5 nerwach. Białe lub blado- różowe, duże pachnące kwiaty, skupione są w dwuramienne wierzchołki. Przełamane kłącze po zamoczeniu w wodzie i potarciu pieni się jak mydło. Rośnie na mokrych łąkach, nad rowami, na brzegach rzek, w zaroślach, na miedzach i przydrożach. W wielu rejonach kraju prawie doszczętnie wyniszczona przez rabunkowy zbiór. Uprawiana do celów leczniczych. Udaje się na każdej prawie glebie w nasłonecznionych miejscach. Rozmnaża się z nasion lub z podziemnych rozłogów.

Surowcem jest korzeń — Radix Saponariae, Zbioru dokonuje się wczesną jesienią lub wiosną. Wykopane korzenie po oczyszczeniu płucze się w letniej wodzie, kroi i suszy na słońcu. Surowiec zawiera trójterpenowe heterozydy saponinowe i węglowodany.

Wykrztuśne działanie surowca wykorzystuje się przy przewlekłych nieżytach oskrzeli, szczególnie w przypadkach skąpej wydzieliny. Niekiedy stosuje się jako środek moczopędny, w większych dawkach wymiotny i przeczyszczający. Napar z korzenia mydlnicy stosuje się także przy dychawicy oskrzelowej oraz schorzeniach wątroby, śledziony, dróg żółciowych, przy zatruciach i złej przemianie materii. Wywarów z korzeni używa się do kąpieli przy gośćcu, skazie moczowej, chorobach kobiecych i otyłości. W postaci kompresów stosuje się na liszaje. Odwar z korzeni zapobiega wypadaniu włosów.

Napar: 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać 0,5 l wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 min. Pić 2—3 razy dziennie i po 1 szklance.

Wywar:. 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanką wrzątku i gotować przez 5 minut. Do gotowania można dodać 1 łyżeczkę, owoców anyżu. Do okładów i kąpieli na tę samą ilość wody dać 2 łyżki korzeni.

Odwar z mydlnicy jest bardzo dobrym środkiem do prania, jedwabiu i wełny. Poleca się go także do mycia psów o dłuższej sierści

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba wątroby, Korzeń, Liszaje, M, Moczopędny, Nieżyt oskrzeli, Skaza moczowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.