Naparstnica wełnista – Digitalis lanata Ehrh., Naparstnica purpurowa – Digitalis purpurea L.

Naparstnica wełnista – Digitalis lanata Ehrh., Naparstnica purpurowa – Digitalis purpurea L.

Naparstnica wełnista – bylina wysokości 30—80 cm, ma rozgałęziony korzeń palowy z licznymi korzeniami bocznymi. Łodyga wzniesiona, czerwonawo-fioletowa, pojedyncza lub słabo rozgałęziona, w górnej części wełniasto owłosiona. Liście odziomkowe w różyczce, równowąskie, lancetowate, zwykle owłosione. Liście górne siedzące, stopniowo zmniejszające się ku wierzchołkowi i przechodzące w przysadki. Kwiaty dwuwargowe, brunatno-żółte z lila żyłkami, zebrane w jednostronne, szczytowe, wełniasto owłosione grona.

Naparstnica purpurowa — roślina dwuletnia wysokości 30—200 cm, z wiązkowym systemem korzeniowym. Łodyga jak u poprzedniego gatunku. Liście odziomkowe, podługowatojajowe, pokryte od spodu kutnerem, z wierzchu krótko owłosione, na długich ogonkach. Liście górne mniejsze, na krótszych ogonkach, wierzchołkowe, siedzące, stopniowo zmniejszające się i przechodzące w przysadki. Kwiaty rurkowato-dzwonkowate, purpurowe, rzadziej różowe, zebrane w gęste grono.

Surowcem zielarskim są liście naparstnicy wełnistej (Folium Digitalis lanatae) i liście naparstnicy purpurowej (Folium Digitalis purpureae). Surowiec pozyskuje się wyłącznie z upraw.

Liście naparstnicy wełnistej zawierają nasercowe glikozydy typowe dla naparstnicy: lanatozydy digitalinę i digoksynę, saponiny oraz enzym digilanidazę. Liście naparstnic purpurowej także zawierają glikozydy nasercowe: digitoksynę, gitoksynę i gitalinę, także glikozydy saponinowe i flawonowe, śluzy. Właściwościami leczniczymi naparstnica wełnista znacznie przewyższa purpurową.

Obecnie na rynku znajdują się tylko ściśle dozowane preparaty przemysłowe (tabletki, krople, zastrzyki, czopki) przepisywane przez lekarza przy dolegliwościach sercowych, szczególnie przy osłabieniu mięśnia sercowego lub nieregularnej jego czynności. Jest to lek silnie działający i kumulujący się w organizmie, stąd też można używać go tylko pod kontrolą lekarza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Liście, N. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.