Nostrzyk żółty – Melilotus officinalis (L.)

Nostrzyk żółty – Melilotus officinalis (L.) Pallas (nostrzyk lekarski, postrzyk zwyczajny, tatarska trawa, nozderek).
Roślina dwuletnia, o palowym rozgałęzionym korzeniu. Łodyga pojedyncza (lub kilka), w górnej części słabo owłosiona, żeberkowana, silnie rozgałęziona, wysokości 50-100 cm. Liście trójlistkowe, ogonkowe. Listki nieregularnie piłkowane w liściach dolnych rombowo-jajowate, w górnych podłużnie lancetowate. Przylistki szydlaste, niepodzielone. Kwiaty zwisłe żółte, motylkowate, zebrane w grona o długich osiach, osadzone w pachwinach liści. Owocem jest brunatny strąk z poprzecznymi zmarszczkami.
Występuje na przydrożach, skarpach, w zaroślach, często w dużych skupiskach.

Surowcem zielarskim jest ziele nostrzyka (Herba Meliloti). Ziele zawiera w dużych ilościach substancje kumarynowe — kumarynę, melilotynę, kwas melilotowy i kumarowy, dwukumarol, także związki flawonowe, kwas moczowy, alantoinę, garbniki, trygonelinę, glikozydy, witaminy C i E oraz inne substancje.

Działa na krzepliwość krwi (dwukumarol hamuje wytwarzanie protrombiny), na jej przepływ przez naczynia krwionośne oraz na naczynia limfatyczne i krążenie chłonki. U chorych na leukopemię (obniżona liczba leukocytów we krwi) spowodowaną leczeniem promieniami kumaryna z nostrzyka powoduje wzrost liczby leukocytów.

Napary z nostrzyka poleca się przy bólach głowy i bolesnych miesiączkach. Stosuje się go zewnętrznie w stanach zapalnych skóry — odmiękcza i oczyszcza rany, czyraki, ropnie itp. Przy bólach jajników poleca się kąpiele.

Odwar: pół łyżki ziela nostrzyka zalać szklanka wody o temperaturze pokojowej. Ogrzewać przez pół godziny (nie dopuszczać do wrzenia), często mieszając. Przecedzić. Używać do okładów, przymoczek, przemywania.

Kataplazm: 2 łyżki ziela nostrzyka zalać pół szklanki wrzącej wody. Zawinąć rozparzone ziele w płótno, przykładać pod ceratkę na chore miejsca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Bolesne miesiączkowanie, Czyraki, N, Ropnie, Surowiec zielarski, Ziele i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.