Ostropest plamisty – Silybum marianum Gaertn.

Ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertner)Ostropest plamisty – Silybum marianum Gaertn. (pstrok). Roślina jednoroczna lub dwuletnia, silnie kolczasta o łodydze do 1,5 m wysokiej, w górze rozgałęzionej. Okazałe liście odziomkowe zebrane w różyczkę, szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate. Purpurowe kwiaty zebrane w jajowatokuliste koszyczki o długości do 5 cm. Owocem jest niełupka z puchem kielichowym. W Polsce uprawiana w ogrodach, niekiedy zdziczała jako chwast ogrodowy i ruderalny.

Surowcem są owoce – Fructus Silybi mariani. Zawiera on flawonolignany (związki podobne do flawonoidów), sylimarynę, histaminę, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, związki garbnikowe, białkowe, cukrowe, tłuszcze i fitosterole.

Lecznicze właściwości owoców wykorzystuje się przede wszystkim w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, a odwary i nalewki także przeciw krwotokom dla wzmocnienia naczyń krwionośnych, dla zwiększenia wydzielania soku żołądkowego, dla ułatwienia wchłaniania składników pokarmowych. W lecznictwie szeroko stosuje się sylimarynę także przeciw truciznom atakującym miąższ wątroby, np. przy zatruciach grzybami.

Napar można stosować w rekonwalescencji po żółtaczce oraz po dłuższym przyjmowaniu leków nieobojętnych dla wątroby.

Odwar: 1/2-1 łyżeczkę rozgniecionych owoców zalać 1 szklanką wrzątku i gotować przez 5–7 minut. Po ostudzeniu przecedzić. Przyjmować po 1 łyżeczce co godzinę jako środek przeciwkrwotoczny, 2 razy dziennie po 1/2 szklanki w innych przypadkach. Można też przyjmować sproszkowane owoce po 1 g 2 razy dziennie. . ■

Nalewka: 1 część owoców zalać 6 części spirytusu 70% i pozostawić na 14 dni. Następnie przecedzić. Przyjmować 10 -15 kropli w kieliszku wody przed jedzeniem przy braku apetytu, 15-20 kropli 3-4 razy dziennie przy dolegliwościach wątroby i krwawieniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, O, Owoce, Surowiec zielarski i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.