Pięciornik kurze ziele – Potentilla erecta Hampe

Pięciornik kurze ziele – Potentilla erecta Hampe (pięciornik czteropłatkowy, pięciornik leśny, pięciornik kurzyślad, pięćperst, kurze ziele, drzewianka, dziewiczy korzeń).

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)Wieloletnia roślina zielna o silnym zapachu, walcowatym kłączu, wyprostowanej, rozgałęzionej łodydze dorastającej do 40 cm wysokości. Liście odziomkowe zebrane w różyczkę, długoogonkowe dłoniasto złożone. Liście łodygowe siedzące drobniejsze. Żółte 4-płatkowe kwiatki wyrastają pojedynczo na długich szypułkach w kątach liści. Występuje na pastwiskach, w lasach mieszanych, na łąkach, wrzosowiskach, torfowiskach, leśnych polanach na zasobnych glebach. Gatunek pospolity w całym kraju.

Surowcem jest kłącze – Rhizoma Tormentillae. Wykopuje się je wczesną wiosną lub jesienią bez korzeni. Oczyszcza się z gleby szczotką i suszy w temperaturze ok. 50 st. C. Kłącza zawierają garbniki katechinowe, kwas elagowy, kwas chinowy, glukozyd trójterpenowy, żywice i-woski.

Działa ściągająco, przeciwkrwotocznie, przeciw biegunkowo i zapierająco. Stosuje się przede wszystkim jako lek przeciwbiegunkowy przy nieżytach przewodu pokarmowego, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, krwawych wymiotach, guzach krwawniczych. Można przyjmować doustnie 0,5-3 g sproszkowanego kłącza (po mieszaniu z miodem lub dżemem) lub stosować napary.

Napar: 10 g kłącza zalać 1.5 szklanki wrzątku. Po 10 min, odcedzić. Przyjmować po 1 łub 2 łyżki , kilka razy dziennie.
Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła oraz w formie kompresów na owrzodzenia, oparzenia, obrażenia skórne oraz czyraki. Do użytku zewnętrznego przygotowuje się wywar.

Wywar: 15-20 g surowca zalać 1 szklanką wrzątku i gotować przez 10-15 minut, po ostudzeniu odcedzić.

Kłącze pięciornika wchodzi w skład czopków Hemorol. Dawniej stosowano kłącze pięciornika do farbowania wełny i skóry na piękny czerwony kolor. Rozdrobnione kłącze wchodzi w skład proszku do zębów. Świeżo rozcięte stare kłącze świeci w ciemności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Choroba wrzodowa żołądka, Dolegliwości żołądkowe, Kłącze, Nieżyt żołądka, P, Przeciwkrwotoczny, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.