Pietruszka zwyczajna – Petroselinum crispum (Mill.) A. W. Hill

Pietruszka zwyczajna – Petroselinum crispum (Mill.) A. W. Hill (pietruszka domowa, pietruszka siewna, pietruziele).
Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum)Dwuletnia roślina zielna 50-90 cm wysoka. W pierwszym roku życia wyrasta różyczka liści, w dru-gim łodyga z kwiatostanem. Łodyga naga, wzniesiona, rozgałęziona. Liście wiotkie 2-3 krotnie pierzaste, lśniące. Kwiaty żółtawozielone zebrane w baldachy. Roślina jest powszechnie uprawiana w Polsce od XIV wieku w różnych odmianach. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego.

Surowcem zielarskim jest korzeń – Radix Petroselini, owoce – Fructus Petroselini oraz liść – Folium Petroselini. W korzeniach występuje, olejek lotny, flawonoidy, inozyt, związki śluzowe, żywice, cukry. W owocach oprócz wymienionych związków olej tłusty, ślady bergaptenu. Różne odmiany różnią się składem olejku w owocach.

Oba surowce mają właściwości moczopędne, owoce jednak działają silniej niż korzenie. Ponadto oba surowce rozszerzają naczynia krwionośne i łagodnie obniżają ciśnienie krwi.

Pietruszkę stosuje się w stanach nieżytowych jelit i dróg moczowych, przy obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody i sodu w organizmie, w kamicy nerkowej oraz pęcherzowej.

Napar: 1/2 łyżki korzeni lub 5 g owoców zalać szklanką wrzątku i parzyć przez 10 min., przecedzić. Pić po 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie. Naparu z pietruszki nie mogą używać kobiety ciężarne.

W medycynie ludowej napar z pietruszki stosuje się, jako środek namiesięczny. Maść z wywaru z korzeni zamieszanego z sokiem cytrynowym jest dobrym środkiem na piegi.

Dietetycy polecają drobno siekane liście pietruszki, dziennie 10-15 liści przez kilka tygodni, jako skuteczną kurację przeciw anemii, nawykowym zaparciom, wypryskom na cerze oraz przemęczeniu. Nać pietruszki dostarcza znacznych ilości przyswajalnego żelaza, sporo wapnia, magnezu i potasu. Stosować ją można nie tylko do zup i ziemniaków, ale i twarogu, kanapek z żółtym serem. Szczególnie poleca się ją na przedwiośniu, gdy łatwo o przeziębienie (liście pietruszki są bardzo bogate w witaminę C).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kamica nerkowa, Kamica pęcherzowa, Korzeń, Liście, Nieżyt pęcherza, Owoce, P, Piegi, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.